Ռուսաստանը Հայաստանի հետ առևտրաշրջանառությունը առաջնային է համարում. Բաբկո
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում նոր կառավարության ձևավորումից հետո արդեն լիարժեք աշխատանք կտարվի Հայաստանի և Ռուսաստանի առեւտրատնտեսական ոլորտում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ռուսաստանի առեւտրային ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոն: Նրա խոսքով՝ երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության անկում, դանդաղեցում է նկատվում՝ 2017 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսների դրությամբ:
«Մենք առաջնային ենք համարում Հայաստանի հետ առևտրաշրջանառությունը»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով «Ռուս-Արմենալ» գործարանի հարցով հայ-ամերիկյան բանակցություններին՝ Բաբկոն ասաց, որ այն հայկական ձեռնարկություն է: «Հարցը Հայաստանի կառավարության տիրույթում է: Այն, որ ամերիկացիները նշում են, որ «Ռուս-Արմենալը» ռուսական դուստր ձեռնարկություն է, ապա այս հարցը կարող է միջազգային դատարանում քննվել, կարծում եմ, դա սխալ մոտեցում է», - ասաց նա:
Այն, որ քննչական մարմինները ստուգումներ են իրականացնում «Գազպրոմ Արմենիա» և «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ում, Ռուսաստանի առեւտրային ներկայացուցիչն ասաց, որ ինքը կողմնակից է, որ ամեն ինչ իրավական դաշտում տեղի ունենա: «Միայն դատարանի որոշումից հետո կարելի է խոսել մեղքի մասին: Գոյություն ունի անմեղության կանխավարկած»,-ընդգծեց բանախոսը:

YEREVAN, DECEMBER 5, ARMENPRESS. After the formation of the new government in Armenia works will be carried out in Armenia-Russia trade-economic sector, Russian trade representative Andrei Babko told reporters in Yerevan, reports Armenpress.
He said a decline in trade turnover between the two countries is noticed as of January-October 2017.
“We consider the trade turnover with Armenia a priority”, he said.
Commenting on the Armenian-American talks on the Rus-Armenal factory, Andrei Babko said it’s an Armenian company. “The issue is within the domain of the Armenian government. The fact that Americans say that the company is a Russian affiliate, this issue can be investigated at the international court, I think this is a wrong approach”, he said.
As for the ongoing inspections at Gazprom Armenia and South Caucasian Railways CJSC, the Russian trade representative said that he supports that everything takes place within the legal field.