Իրանը հրթիռային փորձարկումների համար թույլտվության կարիք չունի. գեներալ Շեկարչի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանը հրթիռային փորձարկումներ անցկացնելու համար որեւԷ մեկի թույլտվության կարիքը չունի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, IRNA գործակալությանը տված հարցազրույցում դեկտեմբերի 4-ին հայտարարել Է Իրանի զինված ուժերի պաշտոնական ներկայացուցիչ բրիգադի գեներալ Աբոլֆազլ Շեկարչին:
«Եթե մենք անհրաժեշտ համարենք մեր հրթիռների փորձարկումներ անցկացնել, մենք որեւԷ մեկից թույլտվություն չենք խնդրի: Մենք դա կանենք,- ասել Է Շեկարչին:- Իրանի ազգային շահերն են պայմանավորում հրթիռային ծրագրի զարգացման անհրաժեշտությունը»:
Նա նաեւ նշել Է, որ «Թեհրանը ոչ մեկի առջեւ պարտավոր չԷ բացահայտել իր հրթիռային ներուժը», ինչպես որ Միացյալ Նահանգները, որն իր հերթին նույնպես «չի պատասխանում իրեն տրվող բոլոր հարցեին»: Դեկտեմբերի 1-ին ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոն հայտարարել Է, որ Թեհրանը միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռի փորձարկում Է անցկացրել հակառակ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի 2231 բանաձեւի: Նրա ասելով՝ խոսքը վերաբերում Է «միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռի, որը կարող Է մի քան մարտագլխիկ կրել»: Ի պատասխան Շեկարչին դեկտեմբերի 2-ին հայտարարել Է, որ երկիրը կշարունակի հրթիռային փորձարկումները իր պաշտպանունակությունն ամրապնդելու համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Иране заявили, что не нуждаются в разрешении для ракетных испытаний
Тегеран не нуждается в чьем-либо разрешении на проведение испытаний своих ракет. Об этом в интервью агентству IRNA заявил во вторник официальный представитель вооруженных сил Ирана бригадный генерал Абольфазль Шекарчи.
"Если мы сочтем необходимым проведение испытаний наших ракет, мы не будем спрашивать у кого-либо разрешения. Мы сделаем это, - сказал Шекарчи. - Национальные интересы Ирана обуславливают необходимость развития ракетной программы",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Он также отметил, что "Тегеран ни перед кем не обязан раскрывать свой ракетный потенциал", как и Соединенные Штаты, которые в свою очередь тоже "не отвечают на все вопросы, которые им задают".
1 декабря госсекретарь США Майкл Помпео заявил, что Тегеран провел испытание баллистической ракеты вопреки резолюции 2231 Совета Безопасности ООН. По его словам, речь идет о "баллистической ракете средней дальности, которая способна переносить несколько боеголовок". В ответ на это Шекарчи сказал в воскресенье, что страна продолжит ракетные испытания для повышения своей обороноспособности.