Կապիտոլիումի բլրին ընթանում Է Ջորջ Բուշ Ավագի հետ հրաժեշտի արարողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնում Կապիտոլիումի բլրին տեղի Է ունենում ԱՄՆ-ի 41-րդ նախագահ Ջորջ Բուշի հետ հրաժեշտի արարողությունը, որը նոյեմբերի 30-ին մահացավ կյանքի 95-րդ տարում: Նրա դին ամփոփող դագաղը Հյուսթոնից (Տեխասի նահանգ) բերվել Է Վաշինգտոն եւ դրվել ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի շենքի կենտրոնական սրահում՝ Ռոտոնդում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Այն բանից հետո, երբ Միացյալ Նահանգների նախկին ղեկավարի դիով դագաղը հրացանային սալյուտի ներքո բերվել Է Կապիտոլիումի շենք, բազմաթիվ հավաքվածների առջեւ, որոնց թվում Էին նաեւ օրենսդիրներ, վարչակազմի անդամներ եւ վաշինգտոնյան ընտրախավը, ելույթ Է ունեցել ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Մայքլ Փենսը: Ներկաների թվում Էր նաեւ Ջորջ Բուշ Կրտսերն՝ ընտանիքի հետ:
«Նախագահ Բուշը մեծ ղեկավար Էր, որը շատ ուժեղ ազդեց այս պետության կյանքի վրա: Բայց նա նաեւ պարզապես լավ մարդ Էր, որը հավատարիմ Էր կնոջը, իր ընտանիքին ու իր ընկերներին»,- նշել Է փոխնախագահը: Նրա խոսքով՝ Բուշ Ավագն այնքան համեստ մարդ Էր, որ իր կյանքի ընթացքում ոչ մի ինքնակենսագրական գիրք չգրեց:
Հիշատակման կարգը տեղի կունենա դեկտեմբերի 5-ին ժամը 11:00-ին (Երեւանի ժամանակով 20:00-ին) Վաշինգտոնի Մայր տաճարում: Այդ օրը, ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամբի հրամանգրի համաձայն, չի աշխատել ֆեդերալ կառավարության մեծ մասը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

На Капитолийском холме проходит церемония прощания с Джорджем Бушем - старшим
Церемония прощания с 41-м президентом США Джорджем Бушем, скончавшимся в пятницу на 95-м году жизни, проходит на Капитолийском холме. Гроб с его телом был доставлен из Хьюстона (штат Техас) в Вашингтон и установлен в центральном зале - Ротонде - здания конгресса США.
После того, как гроб с телом бывшего американского лидера под ружейный салют был доставлен в здание Капитолия, перед многочисленными собравшимися, среди которых были в том числе законодатели, члены администрации и вашингтонский истеблишмент, выступил вице-президент Майкл Пенс. В числе присутствовавших был также Джордж Буш - младший с семьей,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Президент Буш был великим лидером, который очень сильно повлиял на жизнь этого государства. Но он также был и просто хорошим человеком, который был верен супруге, своей семье и своим друзьям", - отметил вице-президент. По его словам, Буш-старший был столь скромным человеком, что за свою жизнь не написал ни одной автобиографической книги.
Поминальная служба пройдет в среду 5 декабря в 11:00 (19:00 мск) в Кафедральном соборе в Вашингтоне. В этот день, согласно исполнительному указу президента США Дональда Трампа, не будет работать большая часть федерального правительства.