Հռոմում կտեղադրվի Հովհաննես Թումանյանի քանդակը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի ամենատեսարժան վայրերից մեկում` Բորգեզի այգում, կտեղադրվի հայ մեծանուն գրող Հովհաննես Թումանյանի  արձանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին դեկտեմբերի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Տիգրան Գալստյանը:
«Թումանյանը հայ մշակույթը ներկայացնող մեծանուն գրող է, և շուտով նշվելու է նրա 150-ամյա հոբելյանը»,- շեշտեց Գալստյանը:
Նրա խոսքով` Բորգեզի այգին աշխարհի ամենագեղեցիկ և կարևոր նշանակություն ունեցող վայրերից է, ուստի, Թումանյանի այնտեղ տեղադրվող քանդակը չափազանց լավը պետք է լինի:
Անդրադառնալով արձանի հեղինակի ընտրությանը` Գալստյանն ասաց, որ ՀՀ մշակույթի նախարարությունը դեռ պետք է  հասկանա, թե որքան գումար է  հատկացվելու քանդակի ստեղծմանը, այնուհետև կհայտարարվի մրցույթ: «Ցանկալի է, որ հեղինակը հայ լինի և ներկայացնի մեր մշակութային պոտենցիալը: Վստահ եմ, որ մենք ունենք լավ քանդակագործներ»,- եզրափակեց նա:

В Риме будет воздвигнут памятник Ованесу Туманяну
В Риме, в парке Вилла Боргезе, будет воздвигнут памятник известному армянскому поэту Ованесу Туманяну. Как передает Арменпресс, об этом сообщил журналистам заместитель министра культуры Тигран Галстян.
Туманян - известный писатель, представляющий армянскую культуру, и вскоре будет отмечаться 150-летие со дня его рождения”, - сказал он.
По его словам, министерство пока не решило, какое финансирование будет предоставлено, и только после решения этого вопроса будет объявлен тендер на выбор скульптора.
Желательно, чтобы скульптор был армянином и представлял наш культурный потенциал. Я уверен, что у нас есть хорошие скульпторы”, - сказал он.