Հայաստանի ու Գերմանիայի Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի բարեկամության հիմքում պատմությունն ու մշակույթն են․ Արմեն Սարգսյան
Հայաստանի ու Գերմանիայի Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի բարեկամության հիմքում
պատմությունն ու մշակույթն են․ Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ այսօր մեկնել է Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի մայրաքաղաք Մագդեբուրգ, որտեղ հանդիպում է ունեցել երկրամասի կառավարության ղեկավար Ռայներ Հազելոֆի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նստավայրի մուտքի մոտ Ռայներ Հազելոֆը տիկնոջ՝ Գաբրիելե Հազելոֆի հետ դիմավորել է հյուրերին։ Նախագահ Սարգսյանը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի գրքում։
Այնուհետև տեղի է ունեցել նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի կառավարության ղեկավար Ռայներ Հազելոֆի հանդիպումը՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Ռայներ Հազելոֆը ողջունել է Հայաստանի նախագահի այցը Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամաս՝ նշելով, որ տեղյակ է, որ նախկինում ևս Արմեն Սարգսյանը եղել է Մագդեբուրգում և ուրախ է արդեն նախագահի պաշտոնում կրկին հյուրընկալել նրան։
«Մեր երկրամասը Հայաստանի հետ սերտ կապեր ունի։ Հայաստանի և Սաքսոնիա-Անհալթի միջև արդեն իսկ համագործակցության վերաբերյալ ստորագրված փաստաթղթեր կան։ Երկրամասի Հալե քաղաքի Մարտին Լյութերի անվան համալսարանում գործում է«Մեսրոպ» հայագիտական կենտ­­րոնը, որը կարևոր դեր ունի մեր կապերի համար։ Այսօր ստորագրվող համաձայնագիրը նույնպես կնպաստի կրթության և գիտության ոլորտում մեր համագործակցության ամրապնդմանը»,-ասել է Ռայներ Հազելոֆը։
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ հաճելի է հյուրընկալվել Գերմանիայում, մասնավորապես՝ գեղեցիկ և պատմական երկրամասում: «Գերմանիան ծանրակշիռ ներդրում ունի համաշխարհային մշակույթի մեջ, և ամեն անգամ այցելելով՝ այս հսկա ժառանգությունից փոքրիկ կտոր ես տանում հետդ»։
Նախագահը նշել է, որ 1980-ականներին, որպես խորհրդային գիտնական, մի քանի անգամ այցելել է Գերմանիա, եղել է նաև Մագդեբուրգում։ «Հայաստանն ու Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասը լավ բարեկամներ են։ Մեր բարեկամության ու երկխոսության աղբյուրը պատմությունն ու մշակույթն են, հուսամ, ապագայում նաև՝ գիտությունը։ Մենք բարձր ենք գնահատում «Մեսրոպ» կենտրոնի գոյությունն այստեղ։ Սա մեր փոքրիկ, բայց շատ կարևոր ներկայությունն է Գերմանիայում։ Վստահ եմ , որ միասին շատ ավելին կարող ենք անել փոխգործակցությունը խորացնելու և ընդլայնելու համար, քանի որ դրա համար լավ հիմքեր կան»,-ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը։
Ավելացնելով, որ երկու ժողովուրդները աստղագիտության պատմական ակունքներում են՝ նա մասնագիտությամբ ֆիզիկոս Ռայներ Հազելոֆին հրավիրել է այցելել Հայաստան՝ տեսնելու աշխարհում առաջին աստղադիտարաններից մեկը, որն ավելի քան 4 հազար տարվա պատմություն ունի։
Հանդիպմանը քննարկվել են գիտության, կրթության և մշակույթի ոլորտներում գործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր։ Ռայներ Հազելոֆը և երկրամասի ոլորտային նախարարները ներկայացրել են Հայաստանի հետ գործակցության ծրագրերը․ տեղեկացվել է, որ ներկայում իրականացվում են դպրոցականների, ուսանողների փոխանակման ծրագրեր։
Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է ընդլայնել ուսանողների փոխանակման ծրագրերը՝ ընդգրկելով նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի ոլորտները։ Նա նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է բնապահպանական խնդիրներով: ««Կանաչ գիտության» ոլորտում Գերմանիան լավ փորձ ունի, որն օգտակար կարող է լինել մեր երկրի համար։ Հայաստանն ընդհանրապես կարող է նաև գիտահետազոտական ոլորտում լավ գործընկեր դառնալ»,-նշել է նախագահը։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ռայներ Հազելոֆի հետ այցելել է նաև Օտտո-ֆոն Գուերիկեի համալսարան։
Ռեկտոր Յենս Շթրաքելիանի ուղեկցությամբ նախագահը շրջել է համալսարանի սպորտային գիտահետազոտական մասնաշենքում, ծանոթացել լաբորատորիաների գործունեությանը, որտեղ ուսանողներն ու գիտաշխատողներն զբաղվում են սահմանափակ կարողություններով անձանց համար սարքավորումների մշակմամբ։
Այցի ընթացքում նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Ռայներ Հազելոֆի ներկայությամբ Երևանի պետական բժշկական համալսարանի և Օտտո-ֆոն Գերիկեի համալսարանի բժշկական ֆակուլտետի միջև համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրվել։

Armenia - Saxony-Anhalt friendship is based on history and culture – President Sarkissian
YEREVAN, NOVEMBER 29, ARMENPRESS. On the sidelines of his official visit in the Federal Republic of Germany, President of Armenia Armen Sarkissian together with spouse Nune Sarkissian today departed for Magdeburg, the capital of Saxony-Anhalt German state, where he met with the Minister-President of the state Reiner Haseloff, the Armenian Presidential Office told Armenpress.
President Sarkissian left a note in the Honorary Guest Book. Thereafter, the Armenian President and the Minister-President of Saxony-Anhalt had a meeting with the participation of delegations.
Reiner Haseloff welcomed the Armenian President’s visit to the state, noting that he is aware that Armen Sarkissian previously visited Magdeburg and is happy to again host him already in the position of the President.
“Our state has close ties with Armenia. Documents were signed on the cooperation between Armenia and Saxony-Anhalt. The Mesrop center for Armenian studies is operating in the Martin Luther university in the city of Halle which plays an important role for our ties. The agreement, which is signed today, will also contribute to strengthening our cooperation in education and science sectors”, Reiner Haseloff said.
In his turn the Armenian President said he is very happy to be hosted in Germany, particularly in this beautiful and historic state. “Germany has a major contribution to the world culture, and every time visiting here you take a small piece of this great heritage with you”, he said.
President Sarkissian said he visited Germany several times, also Magdeburg in 1980s as a Soviet scientist. “Armenia and Saxony-Anhalt are good friends. The source of our friendship and dialogue are history and culture, I hope science as well in the future. We highly appreciate the existence of the Mesrop center here. This is our small, but a very important presence in Germany. I am confident that we can do more together to expand and deepen the mutual partnership as there are good grounds for that”, the President said.
Armen Sarkissian invited Reiner Haseloff to visit Armenia to see one of the first observatories in the world which has a history of more than 4 thousand years.
During the meeting issues relating to the expansion of partnership in science, education and culture were also discussed. Reiner Haseloff and several ministers presented the partnership programs with Armenia and informed that currently school-children, student exchange programs are being implemented.
President Sarkissian proposed to expand the student exchange programs, by including the fields of information technologies, mathematics and physics. He said Armenia is interested in environmental issues as well. “Germany has a good experience in the field of “green science” which can be useful for our country. Armenia in general can become a good partner in scientific-research sector”, the President added.
Armen Sarkissian and Reiner Haseloff visited Otto von Guericke University. Accompanied by university rector Jens Strackeljan, Armen Sarkissian toured the university’s sports and scientific-research building, got acquainted with the activities of laboratories.
During the visit a cooperation agreement between the Yerevan State Medical University (YSMU) and the medical faculty of the Otto von Guericke University was signed at the presence of Armen Sarkissian and Reiner Haseloff.