Կառավարությունն ավելացնում է ծերության, հաշմանդամության և կերակրողին կորցնելու նպաստները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը ծերության, հաշմանդամության և կերակրողին կորցնելու դեպքում նպաստ ստացողների շրջանում ծայրահեղ աղքատությունը հաղթահարելու նպատակով բարձրացնում է նպաստների չափերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, փոփոխության արդյունքում նախատեսվում է «Պետական նպաստներ մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված ծերության, հաշմանդամության, մեկ կերակրողին կորցնելու դեպքում նպաստների չափերը սահմանել 25500 դրամ։ Սահմանվել է նաև, որ որոշումն ուժի մեջ է մտնում 2019 թ. հունվարի 1-ից։
Ներկայումս ծերության նպաստի չափը կազմում է 16000 դրամ, 1-ին խմբի հաշմանդամի և հաշմանդամ երեխայի համար՝ 21500 դրամ, երկրորդ խմբի հաշմանդամի համար՝ 19000 դրամ,  երրորդ խմբի հաշմանդամի համար՝ 16000 դրամ, կերակրողին կորցնելու դեպքում նպաստի չափը՝ 16000 դրամ։
ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար  Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ սա չափազանց կարևոր նախագիծ է: «Սոցիալական առումով խոցելի խմբերը, ծերության նպաստ ստացողները, որոնք մինչ այժմ ստանում էին 16, 19 հազար դրամ, հունվարի  մեկից ստանալու են 25 հազար 500 դրամ: Սա այն անհրաժեշտ գումարն է, որն անհրաժեշտ է մարդուն չսովելու համար: ՀՀ-ն սոցիալական պետություն է և բոլորս պարտավորություն ունենք սոցիալապես խոցելի խմբերի առաջ ու պետք է լավագույն ջանքերը գործադրենք, որպեսզի այդ պարտավորությունը որքան հնարավոր է արժանապատիվ կերպով իրականացնենք»,- ասաց Միրզոյանը:

YEREVAN, NOVEMBER 29, ARMENPRESS. The Government of Armenia is increasing the benefits for senior citizens, people with disabilities and the socially vulnerable (persons having lost breadwinner) with the purpose of overcoming extreme poverty.
The government’s proposed bill plans to amend the law on state benefits and increase the monthly benefits to 25500 drams. The changes will come into force from January 1, 2019.
The current benefits are 16000 drams, and 21,500 for 1st people with 1st degree disabilities or disabled children.
Speaking at today’s Cabinet meeting, Caretaker First Deputy Prime Minister Ararat Mirzoyan attached great importance to the bill. “Socially vulnerable beneficiaries who were getting 16, 19 thousand drams until now, will receive 25,500 drams from January 1,” he said.
“Armenia is a social state and we all have an obligation for the socially vulnerable groups and we must make our best efforts in order to fulfill this obligation as dignified as possible,” Mirzoyan said.