Թրամփը կարող է չեղարկել Պուտինի հետ հանդիպումը G20-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Արգենտինայում նախատեսվող հանդիպման հնարավոր չեղարկման մասին Կերչի նեղուցում ստեղծված իրադրության պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նա ասել Է The Washington Post-ին տված հարցազրույցում:
«Հանդիպումը կարող Է չլինել: Ինձ դուր չի գալիս այդ ագրեսիան: Ես ագրեսիա բնավ չեմ ցանկանում»,- հայտարարել Է նա: Թրամփը նշել Է, որ վերջնական որոշում կայացնելու հարցում որոշիչ գործոն կդառնա Կերչի նեղուցում տեղի ունեցածի վերաբարյալ ազգային անվտանգության թիմի «ամբողջական հաշվետվությունը»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի ղեկավարն արդեն դժգոհություն Էր հայտնել նեղուցի ջրատարածքում տիրող իրադրությունից: Նա հույս Էր հայտնել, որ այն կկարգավորվի: Նրա խոսքով՝ Եվրոպայի ղեկավարներն արդեն փորձում են լուծել ճգնաժամը: Նոյեմբերի 25-ին Կերչի նեղուցի շրջանում՝ Ղրիմի տարածքային ջրերում, Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության պարեկանավը կալանել Է Ուկրաինայի ռազմածովային ուժերի երեք նավ:
Կիեւը դա գնահատել Է որպես «ռազմական ագրեսիայի ակտ», Մոսկվան հայտարարում Է, որ ուկրաինացի նավաստիները խախտել են Ռուսաստանի պետական սահմանը: Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի ղեկավարների հանդիպումը պլանավորված Է Արգենտինայում G20-ի գագաթնաժողովում, որը տեղի Է ունենալու նոյեմբերի 30-ից մինչեւ դեկտեմբերի 1-ը: Պուտինը եւ Թրամփը քննարկելու են երկու երկրների փոխհարաբերությունները:

YEREVAN, NOVEMBER 28, ARMENPRESS. US President Donald Trump said he may cancel the upcoming meeting with his Russian counterpart Vladimir Putin in Argentina due to the situation in the Kerch Strait, TASS reports.
“That will be very determinative”, Trump said in an interview to The Washington Post. “Maybe I won’t have the meeting. Maybe I won’t even have the meeting… I don’t like that aggression. I don’t want that aggression at all”.
Trump said he was awaiting a "full report" on the incident from his national security team.
US National Security Advisor John Bolton said earlier in the day that during their meeting on the sidelines of the G20 summit in Argentina, the two leaders would discuss the entire range of bilateral issues, including arms control.
On November 25, three Ukrainian warships en route from Odessa in the Black Sea to Mariupol in the Sea of Azov illegally crossed Russia’s state border, entered Russia’s territorial waters and started performing dangerous maneuvers.
Despite repeated warnings and demands to stop, the Ukrainian vessels continued their way, forcing Russia to use weapons. The three Ukrainian ships were detained in the Black Sea and taken to the port of Kerch. Three Ukrainian servicemen were slightly wounded and received medical assistance, and their lives are out of danger. A criminal case has been launched over the violation of Russia’s state border.