Գվատեմալայում նախկին զինվորականն ավելի քան հինգ հազար տարվա բանտարկության Է դատապարտվել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գվատեմալայում դատարանը նախկին զինվորական Սանտոս Լոպես Ալոնսոյին հինգ հազար տարուց ավելի բանտարկության Է դատապարտել ավելի քան 30 տարի առաջ 171 մարդու սպանությանը մասնակցելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Universal հրատարակությունը:
Հրատարակության տվյալներով՝ տրիբունալը միաձայն որոշել Է, որ Ալոնսոն պատասխանատվություն Է կրում 1982 թվականին 171 մարդու սպանության համար եւ 30 տարվա բանտարկության Է դատապարտվում յուրաքանչյուր զոհի համար (5130 տարի), եւս 30 տարի ավելացրել են նրա դատավճռին մեկ այլ Էպիզոդի՝ անչափահասի առեւանգման եւ սպանության համար:
Ինչպես հայտնել Է հրատարակությունը, Ալոնսոն երկրում 1960 – 1996 թվականների քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ Գվատեմալայի զինված ուժերի հատուկ օպերատիվ թեւի 40 անդամների թվում Դոս Էռես գյուղում մասնակցել Է կոտորածին, որտեղ սպանվել են բազմաթիվ տղամարդիկ, կանայք, երեխաներ եւ ծերունիեր: Գվատեմալայում քաղաքացիական պատերազմի հետեւանքով զոհվել եւ անհայտ կորել Է շուրջ 250 հազար մարդ, ավելի քան մեկ միլիոն մարդ հարկադրված լքել Է մշտական բնակության վայրերը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Гватемале экс-военный получил более пяти тысяч лет тюрьмы
Суд в Гватемале приговорил бывшего военного Сантоса Лопеса Алонсо более чем к пяти тысячам лет заключения за участие в убийстве 171 человека более 30 лет назад, как передает Арменпресс, об этом сообщает издание Universal.
По данным издания, трибунал единогласно постановил, что Алонсо несет ответственность за убийство 171 человека в 1982 году и приговаривается к 30 годам заключения за каждую жертву (5130 лет), еще 30 лет ему добавили за другой эпизод — похищение и убийство несовершеннолетнего.
Как сообщает издание, Алонсо во время гражданской войны в стране 1960-1996 годов среди 40 членов специального оперативного крыла вооруженных сил Гватемалы участвовал в резне в деревне Дос-Эррес, в которой было убито множество мужчин, женщин, детей и стариков.
В результате гражданской войны в Гватемале погибли и пропали без вести около 250 тысяч человек, более миллиону человек пришлось покинуть места постоянного проживания.