Դանիան որոշեց կասեցնել զենքի արտահանումը Սաուդյան Արաբիա
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դանիայի իշխանությունները որոշում են ընդունել կասեցնել Սաուդյան Արաբիա զենքի ու ռազմական տեխնիկայի արտահանման թույլտվությունների տրամադրումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 22-ին հայտարարել Է Դանիայի արտաքին գործերի նախարար Անդերս Սամուելսենը, որի խոսքը մեջբերել Է Reuters-ը:
Գործակալության տվյալներով՝ այդ որոշումը կապված Է լրագրող Ջամալ Խաշկոջիի, ինչպես նաեւ Եմենում տիրող բարդ քաղաքական իրադրության հետ: Սամուելսենը նշել Է, որ որոշումն ընդունել են ԵՄ-ի անդամ մյուս պետությունների արտաքին գործերի նախարարների հետ վերջերս կայացած կոնսուլտացիաների արդյունքներով: Արտահանման կասեցումը կվերաբերի նաեւ կրկնակի նշանակության մի շարք տեխնոլոգիաների: Ավելի վաղ մի քանի եվրոպական երկրներ, այդ թվում՝ Գերմանիան եւ Նորվեգիան, հայտնել են Սաուդյան Արաբիային զենքի մատակարարումները դադարեցնելու մասին:
Նոյեմբերի 14-ին Եվրախորհրդարանը բանաձեւ Է ընդունել, որով կոչ Է արել ԵՄ-ի երկրներին՝ շտապ կարգով բռնարգելք սահմանել Սաուդյան Արաբիային զենքի մատակարարումների վրա: Սաուդցի լրագրող Ջամալ Խաշկոջին, որը հայտնի Է Էր Ռիադի քաղաքականության վերաբերյալ քննադատական հոդվածներով, կորել Է հոկտեմբերի 2-ին Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսարան այցելելուց հետո: Հոկտեմբերի 20-ին սաուդյան իշխանությունները հայտնել են, որ լրագրողն սպանվել Է դիվանագիտական ներկայացուցչության շենքում տեղի ունեցած կոնֆլիկտի հետեւանքով: Համաշխարհային հանրակցությունը խստիվ դատապարտել Է այդ հանցագործությունը՝ Էր Ռիադից պահանջելով անցկացնել թափանցիկ հետաքննություն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Дания решила приостановить экспорт оружия в Саудовскую Аравию
Власти Дании приняли решение приостановить выдачу разрешений на экспорт оружия и военной техники в Саудовскую Аравию. Как передает Арменпресс, об этом в четверг заявил министр иностранных дел Дании Андерс Самуэльсен, слова которого приводит агентство Reuters.
По его данным, это решение связано с убийством саудовского журналиста Джамаля Хашкаджи, а также сложной политической ситуацией в Йемене. Самуэльсен отметил, что его приняли по итогам недавних консультаций с министрами иностранных дел других государств-членов ЕС. Приостановка экспорта также затронет ряд технологий двойного назначения.
Саудовский журналист, известный критическими статьями о политике Эр-Рияда, пропал при посещении генконсульства Саудовской Аравии в Стамбуле 2 октября. 20 октября саудовские власти сообщили, что журналист был убит в здании дипмиссии в результате конфликта. Мировое сообщество резко осудило это преступление, призвав Эр-Рияд провести прозрачное расследование.
Ранее несколько европейских стран, в том числе ФРГ и Норвегия, сообщили о прекращении поставок оружия в Саудовскую Аравию. 14 ноября Европейский парламент принял резолюцию, в которой призвал страны ЕС в срочном порядке ввести эмбарго на поставки оружия Саудовской Аравии.