Ցուկերբերգը մտադիր Է մնալ Facebook-ի ղեկավարի պաշտոնում՝ չնայած քննադատությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը մտադիր չԷ թողնել նախագահի պաշտոնն ընկերության տնօրենների խորհրդում՝ չնայած իր հասցեին հնչող քննադատությանն այն սկանդալների պատճառով, որոնք կապված են օգտատերերի անվտանգության հետ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նա հայտարարել Է CNN հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել Է նոյեմբերի 20-ին:
Անցյալ շաբաթ The New York Times թերթը հրապարակել Է նյութ, որում պնդվում Է, թե Facebook-ի ղեկավարն օպերատիվ միջոցներ չի ձեռնարկել սոցցանցում զանազան նյութերի զետեղման դեպքերը կանխելու համար, որոնք միտված են ԱՄՆ-ում քաղաքական գործընթացներին միջամտելուն: Ինչպես պնդել Է հրատարակությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ, Ցուկերբերգը եւ Facebook-ի գործադիր տնօրեն Շերիլ Սենդբերգը սկզբում իբր թաքցրել են նման դեպքերը կամ Էլ անտեսել են դրանք:
Հարցազրույցի ընթացքում CNN-ի հաղորդավարի այն հարցին, թե ինքը քննարկում Է արդյոք ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնից հեռանալու հնարավորությունը, Ցուկերբերգը բացասական պատասխան Է տվել: «Նման պլաններ չկան»,- ասել Է նա: Ավելի վաղ, ինչպես հայտնել Է CNN-ը, Facebook-ի մի շարք ներդրողներ բազմաթիվ սկանդալների եւ զանգվածային լրատվամիջոցներում մերկացնող հրապարակումների լույսով հանդես են եկել տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնից Ցուկերբերգին զրկելու առաջարկությամբ:
Նա նաեւ միաժամանակ զբաղեցնում Է Facebook-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը: Հարցազրույցում սոցցանցի ղեկավարը նաեւ պաշտպան Է կանգնել Սենդբերգին՝ հայտարարելով, որ նա «իրոք կարեւոր» ղեկավար աշխատակից Է, որի պատասխանատվության ոլորտի մեջ են մտնում ընկերության հանդեպ ծառացած բազմաթիվ հանգուցային խնդիրներ: «Ես հպարտանում եմ այն աշխատանքով, որը մենք միասին արել ենք, եւ հուսով եմ, որ մենք համատեղ կաշխատենք դեռ տասնյակ տարիներ»,- նշել Է գործարարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Цукерберг намерен остаться на посту главы Facebook, несмотря на критику
Основатель Facebook Марк Цукерберг не намерен оставлять пост председателя ее совета директоров, несмотря на критику в его адрес из-за скандалов, связанных с безопасностью пользователей. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, օб этом он заявил в опубликованном во вторник интервью телекомпании CNN.
На прошлой неделе газета The New York Times опубликовала материал, в котором утверждалось, что руководство Facebook не принимало оперативных мер с тем, чтобы предотвратить случаи размещения в соцсети различных материалов, которые были направлены на вмешательство в политические процессы в США. Как утверждало издание со ссылкой на источники, Цукерберг и исполнительный директор Facebook Шерил Сэндберг поначалу якобы скрывали подобные случаи или же игнорировали их.
В ходе интервью на вопрос ведущей CNN, рассматривает ли он возможность покинуть пост председателя совета директоров компании, Цукерберг ответил отрицательно. "Таких планов нет", - сказал он. Ранее, как сообщала CNN, ряд инвесторов Facebook в свете многочисленных скандалов и разоблачительных публикаций в СМИ выступили с предложением лишить Цукерберга должности председателя совета директоров. Он также одновременно занимает пост гендиректора Facebook.
В интервью глава соцсети также встал на защиту Сэндберг, заявив, что она является "действительно важным" руководящим сотрудником, в сферу ответственности которого входит множество ключевых задач, стоящих перед компанией. "Я горжусь работой, которую мы проделали вместе, и надеюсь, что мы будем совместно работать на протяжении еще десятков лет", - указал бизнесмен.