Հայաստանի և Ռուսաստանի համագործակցությունն առողջապահության ոլորտում կընդլայնվի ստորագրված նոր համաձայնագրի շրջանակներում
Հայաստանի և Ռուսաստանի համագործակցությունն առողջապահության ոլորտում
կընդլայնվի ստորագրված նոր համաձայնագրի շրջանակներում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Արսեն Թորոսյանի գլխավորած պատվիրակությունը երկօրյա այցով գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում` Սարատովում, որտեղ ընթանում է «Սանիտարահամաճարակային բարեկեցության ապահովումը ԱՊՀ անդամ-պետություններում, այդ թվում` ժանտախտի անդրսահմանային բնական օջախների տարածքում» խորագրով 14-րդ Միջազգային գիտագործնական համաժողովը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, այն նվիրված է Ռոսպոտրեբնադզորի «Միկրոբ» գիտահետազոտական ինստիտուտի 100-ամյակին: Միոցառման բացմանն Արսեն Թորոսյանը հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձով:
Նիստի շրջանակներում նախարարի պաշտոնակատարը հանդիպել է Ռոսպոտրեբնադզորի ղեկավար Աննա Պոպովային:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել «Միկրոբ» գիտահետազոտական ինստիուտի հետ համատեղ ախտորոշիչ թեստերով ապահովման և այլ հարցերով համագործակցության մասին:
Այնուհետև Հայաստանի առողջապահության նախարարության և Ռուսաստանի Դաշնության Սպառողների իրավունքների պաշտպանության և մարդու բարեկեցության ոլորտում վերահսկողության դաշնային ծառայության միջև ստորագրվել է Միջազգային բժշկասանիտարական կանոնների ներդրման ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագիր:
«Այս համագործակցությունը շատ կարևոր է թե գիտության և թե տեխնիական տեսանկյունից, հատկապես` ինֆեկցիոն հիվանդությունների դեմ պայքարում: «Միկրոբը» սերտորեն աշխատում է մեզ հետ. փոխանակում ենք տեղեկատվություն, ստանում ենք տվյալներ ողջ աշխարհում գործող գիտական ձեռքբերումների և նոր մոտեցումների վերաբերյալ»,- ասել է Արսեն Թորոսյանը:
Նշենք, որ համաժողովը նպատակ ունի ամրապնդելու համաճարակային վերահսկողության և սանիտարահամաճարակային բնույթի արտակարգ իրավիճակների ժամանակ արագ արձագանքման հարցերում երկրների համագործակցության մեխանիզմները: Այն կնպաստի վարակիչ հիվանդությունների բռնկումների բացահայտմանը, արձագանքման և կանխարգելման համար երկրների կարողությունների բարձրացման շուրջ կարծիքների փոխանակմանը, առաջարկների մշակմանը և փորձի փոխանակմանը:
Ռուսաստանի Դաշնությունը կարևորում է Հայաստանի մասնակցությունը հիշյալ միջոցառմանը` երկու երկրի առողջապահության համակարգերի համագործակցության համատեքստում:
Գիտաժողովի աշխատանքները շարունակվում են: Հայաստանի կողմից սպասվում է գիտական զեկույց` երկրում Միջազգային առողջապահական կանոնների կայուն ներդրման թեմայով:

Сотрудничество Армении и России в сфере здравоохранения будет расширено в рамках нового соглашения
Делегация, возглавляемая и.о. министра здравоохранения Арсеном Торосяном находится с двухдневным визитом в России, в Саратове, где проходит 4-я Международная научно-деловая конференция под названием “Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия в странах-членах СНГ, в том числе на трансграничных территориях очагов чумы”.
Как сообщили «Арменпресс» в министерстве здравоохранения, конференция посвящена 100-летию Научно-исследовательского института “Микроб” Роспотребнадзора. На церемонии открытия мероприятия Арсен Торосян выступил с поздравительной речью.
В рамках конференции Торосян встретился с руководителем Роспотребнадзора Анной Поповой. В ходе встречи была достигнута договоренность об обеспечении, совместно с НИИ “Микроб” диагностических тестов, а также и о сотрудничестве в различных вопросах.
Министерство здравоохранения Армении и Федеральная служба по защите прав потребителей и благополучию человека в Российской Федерации подписали соглашение о сотрудничестве в области внедрения Врачебно-санитарных канонов.
“Это сотрудничество очень важно и в научном, и в техническом смысле. В особенности – в борьбе против инфекционных заболеваний. “Микроб” тесно сотрудничает с нами, мы обмениваемся информацией, получаем данные о новых подходах о научных достижениях со всего мира”, - сказал Арсен Торосян.
Отметим, что конференция имеет целью укрепить эпидемиологический контроль и механизмы сотрудничества между странами в вопросах быстрого реагирования во время чрезвычайных ситуаций санитарно-эпидемиалогического характера.
Российская Федерация отмечает важность участия Армении в данной конференции, в контексте сотрудничества здравоохранительных систем двух стран.
Ртабота конференции продолжается. От Армении ожидается научный доклад на тему внедрения в стране Международных канонов здравоохранения.