Մենք մեր քաղաքացիներին որևէ պարագայում կրկնակի չենք հարկի. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում չի կարող լինել հարկային բեռի ավելացում առանց ժողովրդի համաձայնության, քաջալերանքի և մանդատի: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով համընդհանուր հայտարարագրի մասին վերջին քննարկումներին:
«Եկեք այն մոտեցումը մոռանանք, որ կառավարությունն ասում է՝ այսպես է ու վերջ: Քննարկվել է համընդհանուր հայտարարագրի գաղափարը ստվերի դեմ պայքարի տրամաբանությամբ: Սա չի նշանակում, թե ով հայտարարագիր է ներկայացնում, ապա պետք է հավելյալ հարկվի: Մենք բազմաթիվ երկրների հետ ունենք կրկնակի հարկումը բացառող օրենքներ, և մենք հիմա բոլորի հետ ենք ուզում նման օրենք ունենալ: Դրա համար մենք մեր քաղաքացիներին կրկնակի չենք հարկի որևէ պարագայում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նկատեց, որ վերջին օրերին որոշ հարցերի հետ կապված թյուրըմբռնման պահն օգտագործելով՝ հանրապետականները «ուղիղ եթերից դուրս չեն գալիս»: Նշեց, որ ինքը փոքր-ինչ պասիվ է ուղիղ եթերի առումով, բայց շուտով կվերադառնա:
«Նախընտրական շրջանում զգում եմ, որ մեր փորձագիտական որոշ շրջանակներ այսպիսի տրամաբանություն են առաջ քաշում, թե իբր ոչ ոք հարկ չպետք է վճարի կամ պետք է վճարել պակաս հարկեր, նույնիսկ ստվերը երբեմն օգտակար է, բայց դրան զուգահեռ պետք է ավելացվեն ռազմական ծախսերը, թոշակները, աշխատավարձերը, փողոցները լինեն կատարյալ վիճակում և այլն: Սա ի՞նչ մոտեցում է: Մենք պետք է հասկանանք, որ բյուջեն ձևավորվում է մեր բոլորի հարկերի հաշվին, մեր երկիրն ունի կարիքներ, և դրանք պետք է հոգալ, դա պետք է անել մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքում: Չի կարող այնպես լինել, որ երկրում 350 հազար առաջնային հարկ վճարող քաղաքացի ունենալու դեպքում լուծենք բոլոր հարցերը՝ անվտանգություն, ենթակառուցվածքներ, կրթություն, ամեն ինչ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա անդրադարձավ այն մեկնաբանություններին, թե, իբր, ինքն ասել է, որ մեր ժողովուրդը ծույլ է: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ ինքն ասել է՝ ժողովրդին թույլ չեն տվել աշխատել:
«Այո, նախորդ քաղաքական համակարգը խրախուսել է աղքատությունը: Ձեռնտու է եղել, որ մարդը չքավոր լինի: Տանեն ընտրություններից առաջ 10 հազար դրամ ցույց տան, ընտրողը պատգամավորի տառեր չիմացող թեկնածուին ասի՝ Աստված է: Տառեր չիմացողների քաղաքական թիմն էսօր մեր նախարարներին մեղադրում է, թե տառասխալներով է գրում: Ձեր պատգամավորներին ու նախարարներին մի հատ թելադրություն տայինք, 70 տոկոսը կկտրվեր քննությունից: Իրենց թվում է, թե կհաջողվի սոցիալական ցանցերում կեղծ էջերի միջոցով հանրային կարծիք ձևավորել: Թույլ չենք տալու, մենք մեր մի ճշմարտությամբ կջախջախենք բոլոր կեղծ էջերը»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

‘We won’t double tax our citizens’ – Pashinyan on latest universal declaration discussions
YEREVAN, NOVEMBER 20, ARMENPRESS. Increase of tax burden in Armenia cannot happen without the consent, encouragement or mandate from the people, caretaker PM Nikol Pashinyan said at a press briefing today, addressing the latest discussions over the idea of introducing a universal revenue declaration.
“Let’s forget the approach when the government says something has to happen this way, period”, he said.
“The idea of a universal declaration was discussed in the logic of combating shadow [turnover]. This doesn’t mean that whoever is submitting a declaration must be taxed additionally. We have double tax treaties with numerous countries, and now we want to have similar laws with everyone. We will not double tax our citizens in no case for this,” he said.
He said that recently Republicans are taking every chance to take advantage of a moment of misunderstanding regarding certain issues.
He slammed misinformation that he has allegedly said that the people are lazy, emphasizing that he has said that “the people weren’t allowed to work”.
“Indeed, the previous political system has encouraged poverty. It was beneficial for them for people to be poor. They would go and show a 10,000 dram bill before elections and the voter would view an [illiterate] candidate for lawmaker to be divine,” he said, referring to vote buying practices in the past.
“The [illiterate] political team not knowing the letters is today accusing our ministers in misspellings.  If we were to give a dictation to your lawmakers and ministers 70 % of them would drop out,” he said.
“They think they will succeed in developing a public opinion through fake social media accounts. We won’t allow this, we will destroy all fake pages with our single truth,” he said.