Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի նախագահ Վալերի Պեկրեսին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի նախագահ Վալերի Պեկրեսի գլխավորած պատվիրակությանը: Նշենք, որ այսօր ստորագրվել է Երևան քաղաքի և Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի միջև համագործակցության համաձայնագրի 2018-2021թթ. ճանապարհային քարտեզը, ըստ որի՝ փորձի փոխանակման ծրագրեր կիրականացվեն աղբահանության կազմակերպման, քաղաքային տրանսպորտի կառավարման, քաղաքային պլանավորման, ստարտափ ծրագրերի միջև կապերի խորացման, մշակույթի, կրթության և այլ ոլորտներում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, կարևորելով Երևանի և Իլ դը Ֆրանսի միջև կապերի խորացումը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, ինչի մասին են վկայում վերջին ամիսներին հաճախակի դարձած բարձրաստիճան պաշտոնական փոխայցերը: Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ Իլ դը Ֆրանսը Ֆրանսիայի ամենաարդյունավետ կառավարվող շրջաններից է, և փորձի փոխանակումն օգտակար կլինի կառավարման մակարդակի բարձրացման համար:
Վալերի Պեկրեսը գոհունակությամբ նշել է, որ երկկողմ բարձր մակարդակի պաշտոնական այցերի դինամիկան պահպանվում է, և պետք է աշխատել շոշափելի արդյունքների հասնելու ուղղությամբ: Նա բարձր է գնահատել հայ համայնքի դերը Իլ դը Ֆրանս շրջանի հասարակական, քաղաքական, մշակութային կյանքում՝ ընդգծելով, որ իրենք հետաքրքրված են Երևանի հետ փոխշահավետ առարկայական գործընկերություն զարգացնելու հարցում: Վալերի Պեկրեսը Նիկոլ Փաշինյանին մանրամասներ է ներկայացրել Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հետ հանդիպման արդյունքների և համագործակցության շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վերաբերյալ:
Նիկոլ Փաշինյանը, ողջունելով վերոնշյալ փաստաթղթի ստորագրումը, նշել է, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև թե՛ կենտրոնացված, թե՛ ապակենտրոնացված համագործակցության հաջող մոդելներ կան, և Հայաստանը հետաքրքրված է կառավարման ոլորտում առաջադեմ փորձի ուսումնասիրությամբ ու կիրառմամբ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում ֆրանսիական ընկերությունների ներգրավման հնարավորությունների շուրջ: Նիկոլ Փաշինյանը հեռանկարային է համարել աղբահանության, աղբի վերամշակման, հանրային տրանսպորտի և այլ ոլորտներում համագործակցությունը՝ նշելով, որ կառավարությունը կարևորում է նաև բիզնես ոլորտում կառավարման նոր մշակույթի և բարձր ստանդարտների ներդրումը:
Հումանիտար և միջմշակութային կապերի սերտացման, Հայաստանում ֆրանսերենի տարածման համատեքստում կողմերը կարևորել են ՀՀ-ում Ֆրանսիական համալսարանի գործունեությունը:
Վարչապետի պաշտոնակատարը շնորհավորել է Վալերի Պեկրեսին՝ Երևանի և Իլ դը Ֆրանս շրջանի միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով պարգևատրվելու կապակցությամբ:

Никол Пашинян принял председателя регионального совета Иль-де-Франс Валери Пекрес
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян сегодня принял делегацию, возглавляемую председателем регионального совета Иль-де-Франс Валери Пекрес. Отметим, что сегодня между Ереваном и региональным советом Иль-де-Франс была подписана дорожная карта соглашения о сотрудничестве на 2018-2021 гг.,  согласно которой будут реализованы программы обмена опытом в сферах организации aссенизации, управления городским транспортом, городского планирования, углубления отношений между стартап-проектами, культуры, образования и др.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата премьер-министра Армении, подчеркнув важность углубления связей между Ереваном и регионом Иль-де-Франс, Никол Пашинян отметил, что отношения между Арменией и Францией развиваются динамично, о чем свидетельствуют частые официальные взаимные визиты на высоком уровне в последние месяцы. По словам премьер-министра, Иль-де-Франс является одним из наиболее эффективно управляемых регионов Франции, и обмен опытом будет полезен для повышения уровня управления.
Валери Пекрес с удовлетворением отметила, что динамика двусторонних официальных визитов на высоком уровне сохраняется, и необходимо работать для достижения ощутимых результатов. Она высоко оценила роль армянской общины в социальной, политической и культурной жизни региона Иль-де-Франс, подчеркнув, что они заинтересованы в развитии взаимовыгодного партнерства с Ереваном. Валери Пекрес представила Николу Пашиняну подробности о встрече с мэром Еревана Айком Марутяном и достигнутых договоренностях о сотрудничестве.
Приветствуя подписание вышеупомянутого документа, Никол Пашинян отметил, что существуют успешные модели и централизованного, и децентрализованного сотрудничества между Арменией и Францией, и Армения заинтересована в изучении и применении передового опыта в сфере управления.
Собеседники обменялись мыслями о возможностях привлечения французских компаний в областях, представляющих взаимный интерес. Никол Пашинян посчитал перспективным сотрудничество в сфере aссенизации, переработки мусора, общественного транспорта и др., отметив, что правительство также уделяет особое внимание внедрению новой культуры и высоких стандартов в сфере управления бизнесом.
В контексте укрепления гуманитарных и межкультурных связей, распространения французского языка в Армении стороны подчеркнули важность деятельности Французского университета в Армении.
Исполняющий обязанности премьер-министра поздравил Валери Пекрес с получением золотой медали мэра Еревана за большой вклад в укрепление дружеских связей между Ереваном и регионом Иль-де-Франс.