Apple-ը կրճատել է iPhone-ի երեք նոր մոդելների արտադրության պատվերները. The Wall Street Journal
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple կորպորացիան վերջին շաբաթների ընթացքում կրճատել Է iPhone սմարթֆոնների՝ սեպտեմբերին ներկայացված բոլոր երեք մոդելների արտադրության պատվերները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 19-ին հայտնել Է The Wall Street Journal թերթը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ:
Հրատարակության տվյալների համաձայն, նորույթների պահանջարկի, որը, ինչպես պարզվել Է, ենթադրվածից ցածր Է, ինչպես նաեւ ավելի շատ նոր մոդելներ առաջարկելու Apple-ի որոշման պատճառով, ընկերության համար դժվարացել Է կանխատեսել, թե որքան բաղադրիչներ եւ ապարատներ կպահանջվեն իրեն: Աղբյուրների խոսքով՝ սեպտեմբերի վերջին կորպորացիան, մասնավորապես, հարկ եղավ վերանայել iPhone XR-ի արտադրության պլանը՝ այն կրճատելով գրեթե մեկ երրորդով: Բացի այդ, ինչպես գրում Է հրատարակությունը, անցած շաբաթ Apple-ը առանձին մատակարարների ծանուցել Է այդ մոդելի արտադրության հետագա կրճատման պլանների մասին:
Կորպորացիան հրաժարվել Է այս տեղեկատվությունը մեկնաբանել թերթին:
Սեպտեմբերին Apple-ը ներկայացրել Էր սմարթֆոնի երեք նոր մոդել՝ iPhone XR-ը, iPhone XS-ը եւ iPhone XS Max-ը: 1976 թվականին հիմնադրված Apple-ն արտադրում Է iPhone սմարթֆոններ, iPad պլանշետային համակարգիչներ, MacBook նոութբուքեր, iMac սեղանի համակարգիչներ, iPod երաժշտական փլեերներ եւ բարձրտեխնոլոգիական այլ տեխնիկա: Կորպորացիան, որի կենտրոնակայանը գտնվում Է Քուփերթինոյում (Կալիֆոռնիայի նահանգ), խոշորագույններից մեկն Է աշխարհում: Նրա շուկայական կապիտալիզացիան գերազանցում Է 1 տրիլիոն դոլարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

WSJ: Apple сократила заказы на производство трех новых моделей iPhone
Корпорация Apple в течение последних недель сократила заказы на производство всех трех представленных в сентябре моделей смартфонов iPhone. Как передает Арменпресс, об этом в понедельник сообщила газета The Wall Street Journal со ссылкой на источники.
Согласно данным издания, из-за спроса на новинки, который оказался ниже предполагавшегося, а также решения Apple предложить больше новых моделей, компании стало сложнее предсказывать, сколько компонентов и аппаратов ей потребуется.
По словам источников, в конце октябре корпорации, в частности, пришлось скорректировать план по производству iPhone XR, сократив его почти на треть. Кроме того, как пишет издание, на прошлой неделе Apple уведомила некоторых поставщиков о планах дальнейшего сокращения производства данной модели.
Прокомментировать газете данную информацию корпорация отказалась.
В сентябре Apple представила три новых модели смартфона: iPhone XR, iPhone XS и iPhone XS Max.
Основанная в 1976 году Apple производит смартфоны iPhone, планшетные компьютеры iPad, ноутбуки MacBook, настольные компьютеры iMac, музыкальные плееры iPod и другую высокотехнологичную технику. Корпорация со штаб-квартирой в Купертино (штат Калифорния) является одной из крупнейших в мире. Ее рыночная капитализация превышает $1 трлн.