Բակո Սահակյանն ԱՄՆ-ում այցելել է ՀԱԵ Հյուսիսային Ամերիկայի Արեւմտյան թեմի առաջնորդարան և ՀՕՄ Արեւմտյան Ամերիկայի շրջանային վարչություն
Բակո Սահակյանն ԱՄՆ-ում այցելել է ՀԱԵ Հյուսիսային Ամերիկայի Արեւմտյան թեմի
առաջնորդարան և ՀՕՄ Արեւմտյան Ամերիկայի շրջանային վարչություն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 18-ին Լոս Անջելեսում այցելել է Հայ Առաքելական Եկեղեցու Հյուսիսային Ամերիկայի Արեւմտյան թեմի առաջնորդարան, մասնակցել Սուրբ Ղեւոնդաց տաճարում մատուցված կիրակնօրյա պատարագին, հանդիպել թեմի առաջնորդ Հովնան արքեպիսկոպոս Դերդերյանի, թեմական խորհրդի եւ հայ համայնքի մի խումբ ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, հանդիպման ընթացքում արծարծվել են Արցախի ներքին եւ արտաքին քաղաքականությանը, սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, Հայրենիք-Սփյուռք կապերին առնչվող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել Հայ Առաքելական Եկեղեցու Հյուսիսային Ամերիկայի Արեւմտյան թեմին՝ Արցախին մշտական աջակցություն ցուցաբերելու համար՝ բարձր գնահատելով կառույցի դերակատարությունը Սփյուռքում հայ ազգային ինքնության պահպանման եւ Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Բայբուրդյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Նույն օրը Բակո Սահակյանը Լոս Անջելեսում այցելել է Հայ օգնության միության (ՀՕՄ) Արեւմտյան Ամերիկայի շրջանային վարչություն եւ հանդիպում ունեցել կազմակերպության անդամների հետ` ատենապետուհի Սիլվա Փոլադյանի գլխավորությամբ:
Ջերմ եւ անմիջական մթնոլորտում արծարծվել են Արցախի պետականաշինությանը, սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, տարածաշրջանային գործընթացներին, Հայրենիք-Սփյուռք կապերին առնչվող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել ՀՕՄ-ին՝ Արցախին մշտապես սատարելու համար, նշելով, որ Արցախում խորը հարգանք են տածում կազմակերպության նկատմամբ:

Artsakh’s president visits Armenian Church’s Western Diocese in LA and ARS
YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS. President of Artsakh Bako Sahakyan, currently on a working visit to the United States, visited the Western Diocese of the Armenian Apostolic Church of North America in Los Angeles, took part in the Sunday Liturgy served at the Church of St. Ghevondats, met with Primate, Archbishop Hovnan Derderian, a group of representatives of the Diocesan Council and the local Armenian community, Sahakyan’s office said.
“The meeting addressed issues covering the domestic and foreign policy of Artsakh, its social and economic development, the Azerbaijani-Karabakh conflict settlement and the Homeland-Diaspora ties.
President Sahakyan extended his gratitude to the Western Diocese of the Armenian Apostolic Church of North America for the consistent support provided to Artsakh, acknowledging their role in preserving the Armenian national identity in the Diaspora and enhancing the Motherland-Diaspora ties.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan Consul General of the Republic of Armenia in Los Angeles Armen Baibourtyan and other officials partook at the meeting”, Sahakyan’s office said in a press release.
Later on the same day, the president visited the Armenian Relief Society (ARS) of Western USA Regional Executive Board in LA and met with the members of the organization led by chairwoman Sylva Poladyan.
“The Artsakh state building process, its social and economic development, regional processes and Homeland-Diaspora ties were touched upon in a warm atmosphere.
President Sahakyan extended his gratitude to the Armenian Relief Society for the consistent support provided to Artsakh pointing out the deep respect the organization enjoyed in Artsakh.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan Consul General of the Republic of Armenia in Los Angeles Armen Baibourtyan and other officials partook at the meeting”, the president’s office said.