Հայաստանը չի զրկվել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու հնարավորությունից. Զոհրաբ Մնացականյան
Հայաստանը չի զրկվել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում թեկնածու
առաջադրելու հնարավորությունից. Զոհրաբ Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը համոզված է, որ Հայաստանն ունի անհրաժեշտ կադրային ներուժ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը մինչև ժամկետի ավարտը զբաղեցնելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարն այս մասին ասել է ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում: «Միևնույն ժամանակ, խնդրի հիմքում ընկած են հետևյալ հարցերը. Առաջին՝ նորմատիվ բազան չի նախատեսում կոնկրետ որոշումներ հարցերի լուծման համար այն դեպքերում, երբ կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը ի վիճակի չէ շարունակել պաշտոնավարումը: Երկրորդ՝ որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսով, երրորդ՝ մեզ համար կազմակերպության հեղինակությունը, արդյունավետությունը, կենսունակությունը չափազանց կարևոր նշանակություն ունեն: Որպես ՀԱՊԿ անդամ մենք հետաքրքրված ենք ուժեղ կազմակերպություն ունենալու հեռանկարով և մեր ներդրումն ենք ունենում այդ գործում»,- ասել է նա:
Զոհրաբ Մնացականյանը հավելել է, որ հայկական կողմը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի լիազորությունները վաղաժամ դադարեցնելու գործընթաց է սկսել, քանի որ նրա հետ կապված կային ներքին բնույթի իրավական խնդիրներ: «Մենք դա արել ենք նրա համար, որ հենց սկզբից տարանջատենք կազմակերպությունը մեր ներքին խնդիրներից»,- մանրամասնել է ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը:
Նա շեշտել է, որ հայկական կողմի մոտեցումը միտված է կազմակերպության  ընդհանուր գործունակության ապահովմանը, լայն իմաստով բոլոր 6 անդամների միջև կոնսոլիդացիայի ամրապնդմանը:
Անդրադառնալով հարցին, արդյոք Հայաստանը զրկվե՞լ է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում իր թեկնածուին առաջադրելու հնարավորությունից և ընդունվե՞լ է Հայաստանին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից զրկելու որոշում, Զոհրաբ Մնացականյանը բացասական պատասխան է տվել՝ ընդգծելով, որ կազմակերպությունում 6 իրավահավասար անդամ կա, իսկ որոշումներն այնտեղ ընդունվում են կոնսենսուսով:

Armenia entitled to re-nominate candidate for new CSTO boss, says caretaker FM
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. Caretaker Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan is convinced that Armenia has sufficient human resources potential for occupying the position of CSTO Secretary General until the term’s completion.
“At the same time, the following issues lie at the basis of the matter: First, the normative base does not envisage concrete decision for solving issues in the event when a secretary general is incapacitated. Second, decisions are made through a consensus, third, for us the organization’s reputation, efficiency and vitality are of extremely important significance. As a CSTO member, we are interested in the prospect of having a strong organization and we are having our contribution in this issue,” Mnatsakanyan told TASS in an interview.
Mnatsakanyan noted that Armenia began the process of removing Yuri Khachaturov as CSTO Secretary General because legal issue of domestic nature exist concerning him. “We did it for the reason of separating the organization from our domestic issues from the very beginning,” he said.
The caretaker FM stressed that the Armenian side’s approach seeks ensuring the general functionality of the organization and strengthening of consolidation between all six member states, in a broad sense.
Asked whether or not Armenia has been deprived of the chance to re-nominate its candidate as the new Secretary General and whether such a decision has been adopted, Mnatsakanyan said that no such decision has been made, emphasizing that the organization consists of six equal members and decisions are made through consensus.