Երևանի քաղաքապետը Տոկիոյի կամ Ճապոնիայի այլ խոշոր քաղաքների հետ փոխշահավետ համագործակցության լայն դաշտ է տեսնում
Երևանի քաղաքապետը Տոկիոյի կամ Ճապոնիայի այլ խոշոր քաղաքների հետ
փոխշահավետ համագործակցության լայն դաշտ է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ քաղաքապետ Մարությանը կարևորել է դեսպանի դերը հայ-ճապոնական համագործակցության զարգացման գործում։
Հայկ Մարությանը նշել է, որ թեև Երևանը դեռ չունի գործընկերային ուղղակի կապեր Տոկիոյի կամ Ճապոնիայի այլ խոշոր քաղաքների հետ, սակայն գոյություն ունի փոխշահավետ համագործակցության լայն դաշտ՝ քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներին վերաբերող կոնկրետ ծրագրերի շրջանակներում:
«Տեղյակ եմ, որ  նախկինում տեխնիկական աջակցության տարբեր ծրագրեր են իրականացվել, որի համար, օգտվելով առիթից, հայտնում եմ իմ երախտագիտությունը:  Միաժամանակ, Ձեր աջակցությունն եմ հայցում նաև Ճապոնիայի կառավարության, ինչպես նաև մասնավոր սեկտորի և այլ ձևաչափերով ծրագրերում տեխնիկական աջակցության և ներդրումների ներգրավման նպատակով Երևան քաղաքն ընդգրկելու հարցում», - նշել է քաղաքապետը: Նա մասնավորապես առանձնացրել է տրանսպորտի և աղբահանության բնագավառում հաջողված փորձ ունեցող ճապոնական քաղաքների հետ փորձի փոխանակման կարևորությունը:
Դեսպան Ջուն Յամադան շնորհավորել է Հայկ Մարությանին՝ Երևանի քաղաքապետի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, և իր հերթին հույս հայտնել, որ երկու երկրների խոշոր քաղաքները կխորացնեն համագործակցությունը: Նշելով, որ վերջին շրջանում աշխուժացել է ճապոնացի զբոսաշրջիկների հոսքը Հայաստան՝ դեսպանը հույս է հայտնել, որ հայաստանցիները ևս կսկսեն ավելի հաճախ գործարար և զբոսաշրջային այցեր կատարել Ճապոնիա, հատկապես, որ վերջերս երկու երկրների միջև մուտքի արտոնագիր ստանալու գործընթացն ազատականացվել է:

По словам мэра, между Ереваном и Токио, а также другими крупными городами Японии существует широкое поле взаимовыгодного сотрудничества
По словам мэра, между Ереваном и Токио, а также другими крупными городами Японии
существует широкое поле взаимовыгодного сотрудничества
Мэр Еревана Айк Марутян принял чрезвычайного и полномочного посла Японии в Армении Джуна Ямаду. Поприветствовав гостя, мэр Марутян придал важность роли посла в развитии армяно-японского сотрудничества. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе мэрии Еревана, Айк Марутян отметил, что несмотря на тот факт, что между Ереваном и Токио, а также другими крупными городами Японии пока еще не установлены прямые партнерские отношения, существует широкое поле взаимовыгодного сотрудничества в рамках программ, касающихся различных сфер городского хозяйства.
«Мне известно, что ранее были реализованы различные программы технической помощи, в связи с чем, пользуясь случаем, хочу выразить свою признательность. В то же время надеюсь на Ваше содействие в вопросе включения Еревана в инвестиционные программы и программы технической поддержки правительства Японии и частного сектора»,-отметил мэр, подчеркнув важность обмена опытом с японскими городами, имеющими успешный опыт в сферах транспорта и переработки мусора.
Посол Джуна Ямада поздравил Айка Марутяна по случаю избрания на пост мэра Еревана и выразил надежду, что сотрудничество между крупными городами двух стран будет углублено. Отметив, что в последнее время поток японских туристов в Армению увеличился, посол выразил надежду, что армяне также будут чаще посещать Японию, тем более что недавно процесс оформления визы в Японию был упрощен.