Պուտինը պատմել Է, թե ինչ Է ցանկանում քննարկել Թրամփի հետ Արգենտինայում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահը ռուս-ամերիկյան հնարավոր գագաթնաժողովի օրակարգի հիմնական հարցերի թվում նշել Է Ռազմավարական հարձակողական սպառազինություններ-III (ՌՀՍ-III) եւ ՄՓՀՀՊ պայմանագրերի ճակատագիրը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային խնդիրները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
«Հանգուցային հիմնախնդիրներից մեկն, անշուշտ, ռազմավարական կայունության խնդիրն Է»,- ասել Է նա՝ պատասխանելով ամսվա վերջին Արգենտինայում «քսանյակի» գագաթնաժողովում ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ իր հանդիպման հնարավոր թեմաների վերաբերյալ՝ լրագրողների հարցին: «Մենք պետք Է հասկանանք, թե ինչ կլինի ՌՀՍ-III պայմանագրի հետ, ինչ կլինի ՄՓՀՀՊ-ի շրջանակներում, թե ինչպես այստեղ կզարգանան իրադարձությունները»,- պարզաբանել Է Պուտինը:
«Կան նաեւ այլ հարցեր՝ կապված այն բանի հետ, թե ինչպես կզարգանան մեր փոխադարձ տնտեսական հարաբերությունները»,- նշել Է Պուտինը: «Կան հեռանկարային ուղղություններ, որոնց զարգացման հարցում շահագրգռված Է ինչպես ԱՄՆ-ն, այնպես Էլ մենք»,- ընդգծել Է նա: «Դե, վերջապես, «թեժ կետերը»՝ Սիրիան, հյուսիսկորեական միջուկային ծրագիրը, Իրանի հետ հարաբերությունները Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի շրջանակներում (ԳՀՀՊ). այս բոլոր հարցերի մեջ ներգրավված Է ինչպես ԱՄՆ-ն, այնպես Էլ Ռուսաստանը եւ, անտարակույս, մեզ անհրաժեշտ Է բարձր մակարդակի եւ փորձագիտական մակարդակի երկխոսություն»,- հայտարարել Է ՌԴ-ի նախագահը:

Путин рассказал, что хочет обсудить с Трампом в Аргентине
Президент России назвал в числе основных вопросов на повестке дня возможного российско-американского саммита судьбу договоров СНВ-III и ДРСМД, а также региональные проблемы, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Одна из ключевых проблем, безусловно, это проблема стратегической стабильности", - сказал он, отвечая на вопрос журналистов о возможных темах своей встречи с президентом США Дональдом Трампом в Аргентине на саммите "двадцатки" в конце месяца. "Мы должны понять, что будет с договором СНВ-III, что будет в рамках ДРСМД, как здесь будут развиваться события", - пояснил Путин.
"Есть и другие вопросы, связанные с тем, как будут развиваться наши взаимные экономические отношения", - отметил Путин. "Есть перспективные направления, в развитии которых заинтересованы как США, так и мы", - подчеркнул он. "Ну и, наконец, это "горячие точки" - Сирия, северокорейская ядерная программа, отношения с Ираном в рамках СВПД - во все эти вопросы вовлечены как США , так и Россия и, безусловно, нам нужен диалог на высшем уровне и на экспертном уровне", - заявил президент РФ.