Պենտագոնը 255 F-35 կործանիչ է պատվիրել Lockheed Martin-ին՝ 22,7 մլրդ դոլար գումարով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարությունն ընդհանուր առմամբ 255 F-35 կործանիչներ Է պատվիրել Lockheed Martin կորպորացիային, որոնք պետք Է մատակարարվեն մինչեւ 2023 թվականի մարտ ամիսը: Ինչպես ասված Է Պենտագոնի մամուլի տեղեկագրում, պարտավորագրի գումարը կազմում Է 22,7 մլրդ դոլար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գերատեսչության հայտարարության մեջ ճշտվում Է, որ ԱՄՆ-ի բանակի համար կորպորացիային պատվիրել են 64 F-35A, 26 F-35B եւ 16 F-35C 16 կործանիչներ, մնացած մեքենաները վաճառվելու են օտարերկրյա պետություններին կամ մատակարարվելու են ոչ մարտում կիրառելու համար:
Պենտագոնը նաեւ հաշվետվություն Է ներկայացրել Lockheed Martin-ի հետ 382 մլն դոլար գումարով MH-60R բազմանպատակային ութ ուղղաթիռների մատակարարման պարտավորագիր կնքելու վերաբերյալ:
F-35-ը պատկանում Է հինգերորդ սերնդի մեկտեղանոց միաշարժիչ գերձայնային ռմբակոծիչ-կործանիչների ընտանիքին: 2018 թվականի դրությամբ F-35-ի տարբեր վերափոխակներ են մատակարարվում Ավստրալիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Իսրայելի, Իտալիայի, Նիդեռլանդների, Նորվեգիայի, Կորեայի Հանրապետության, Թուրքիայի եւ Ճապոնիայի զինված ուժերին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Пентагон заказал у Lockheed Martin 255 истребителей F-35 на сумму $22,7 млрд
Министерство обороны США заказало у корпорации Lockheed Martinв общей сложности 255 истребителей F-35, которые должны быть поставлены до марта 2023 года. Как говорится в опубликованном во вторник пресс-релизе Пентагона, сумма контракта составляет $22,7 млрд.
В заявлении ведомства уточняется, что для армии CША у корпорации заказали 64 истребителя F-35A, 26 F-35B и 16 F-35C, остальные машины будут проданы иностранным государствам или поставлены не для применения в бою. Пентагон также отчитался о заключении с Lockheed Martin контракта на поставку восемьмногоцелевых вертолетов MH-60R на сумму $382 млн, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
F-35 - семейство одноместных однодвигательных сверхзвуковых истребителей-бомбардировщиков пятого поколения.
По состоянию на 2018 год различные модификации F-35 поставляются ВС Австралии, Великобритании, Израиля, Италии, Нидерландов, Норвегии, Республики Корея, Турции и Японии.