Brexit-ի շուրջ ԵՄ-ի արտահերթ գագաթնաժողովը նշանակված է նոյեմբերի 25-ին. Տուսկ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը նոյեմբերի 15-ին հայտարարել Է, որ Brexit-ի վերաբերյալ համաձայնագրի համաձայնեցման աշխատանքի ավարտին նվիրված ԵՄ-ի արտահերթ գագաթնաժողովը պետք Է տեղի ունենա նոյեմբերի 25-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Եթե արտակարգ որեւԷ բան չպատահի, մենք Եվրախորհրդի հանդիպում կանցկացնենք Brexit-ի վերաբերյալ համաձայնագիրն ավարտելու եւ դրան պաշտոնական կարգավիճակ տալու համար: Դա տեղի կունենա կիրակի՝ նոյեմբերի 25-ին»,-ասել Է նա մամուլի ասուլիսում, որին մասնակցել Է Brexit-ի շուրջ բանակցություններում ԵՄ-ի համակարգող Միշել Բառնիեն:
Տուսկը նշել Է, որ նոյեմբերի 25-ի գագաթնաժողովին կնախորդեն մի շարք հանդիպումներ ու քննարկումներ: Մասնավորապես, արդեն նոյեմբերի 15-ից ԵՄ-ի բոլոր անդամները մանրակրկիտ կուսումնասիրեն այդ համաձայնագիրը, եւ մինչեւ շաբաթվա վերջը ԵՄ-ի բոլոր երկրների դեսպանները կհանդիպեն այն քննարկելու համար: «Հուսով եմ, որ նրանք շատ դիտողություններ չեն ունենա»,-նշել Է Տուսկը:
«Նրանք նաեւ կքննարկեն Մեծ Բրիտանիայի եւ ԵՄ-ի միջեւ հետագա հարաբերությունների վերաբերյալ քաղաքական հռչակագրի վերջնականի համաձայնեցման Եվրահանձնաժողովի մանդատը»,-հավելել Է նա՝ ճշտելով, որ այդ գործընթացում կներգրավվեն Եվրամիության երկրների արտաքին գործերի նախարարները:
Սպասվում Է, որ Եվրահանձնաժողովը հռչակագրի պատրաստման աշխատանքը կավարտի մինչեւ նոյեմբերի 20-ը, իսկ հաջորդ 48 ժամվա ընթացքում ԵՄ-ի 27 երկրները հնարավորություն կունենան գնահատելու այն, ինչը նշանակում Է, որ այն պետք Է ամբողջությամբ հաստատվի մինչեւ նոյեմբերի 22-ը: Նախօրյակին հինգժամյա քննարկումից հետո Մեծ Բրիտանիայի նախարարների կաբինետը հավանություն Է տվել Brexit-ի վերաբերյալ համաձայնագրի տեքստին: Տեղեկացվել Է, որ փաստաթղթին դեմ Է արտահայտվել կառավարության անդամների մեկ երրորդը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Внеочередной саммит ЕС по Brexit назначен на 25 ноября
Председатель Европейского совета Дональд Туск в четверг заявил, что внеочередной саммит ЕС, посвященный завершению работы над соглашением по Brexit, должен пройти 25 ноября, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Если не случится ничего экстраординарного, то мы проведем встречу Европейского совета для завершения соглашения по Brexit и придания ему официального статуса. Это произойдет в воскресенье 25 ноября в 09:30 (11:30 по Москве - ИФ)", - сказал он на пресс-конференции с участием координатора ЕС на переговорах по Brexit Мишелем Барнье.
Туск отметил, что саммиту 25 ноября будут предшествовать ряд встреч и обсуждений. В частности, уже с четверга все члены ЕС будут тщательно изучать это соглашение и к концу недели послы всех стран в ЕС встретятся для его обсуждения. "Я надеюсь, что у них не будет много замечаний", - отметил Туск.
"Они также обсудят мандат Еврокомиссии по финализации политической декларации о дальнейших отношениях между Британией и ЕС", - добавил он, уточнив, что в этот процесс будут вовлечены главы МИД стран Евросоюза.
Ожидается, что Еврокомиссия завершит работу над декларацией к 20 ноября, а в течение последующих 48 часов 27 стран ЕС будут иметь возможность оценить ее, что значит, что она должна быть полностью утверждена к 22 ноября.
Накануне после пятичасового обсуждения кабинет министров Великобритании одобрилтекст соглашения по Brexit. Сообщалось, что против документа выступала треть членов правительства.