Դատախազությունը  «օրենքով գող» Մերաբ Քալաշովին Ֆրանսիային հանձնելու որոշում է կայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ գլխավոր դատախազը որոշում է կայացրել «օրենքով գող» Մերաբ Քալաշովի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու նպատակով Ֆրանսիայի Հանրապետության իրավասու մարմիններին հանձնումը թույլատրել:
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան, այս մասին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
«Նկատի ունենալով այն, որ Մերաբ Քալաշովը հետախուզվում է Ֆրանսիայի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից, և առկա է նրա հանձնման մասին ՖՀ իրավասու մարմնի միջնորդությունը, դատախազի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Քալաշովին հանձնման նպատակով կալանավորելու մասին: Դատարանի  որոշմամբ միջնորդությունը բավարարվել է: Վերջինիս նկատմամբ կիրառվել է հանձնման նպատակով կալանավորում՝ 2 ամիս ժամկետով: ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից որոշում է կայացվել Քալաշովի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու նպատակով ՖՀ իրավասու մարմիններին հանձնումը թույլատրելու վերաբերյալ»,- նշեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության ծառայողներն ավելի վաղ նոյեմբերի 6-ին Նուբարաշենից ոստիկանություն բերման են ենթարկել նախկինում դատապարտված, քաղաքացիություն չունեցող, Ֆրանսիայի իրավապահների կողմից հետախուզման մեջ գտնվող 1975 թվականին ծնված «օրենքով գող» Մերաբ Քալաշովին: Նա Ֆրանսիայի Հանրապետության իրավապահների կողմից 2015 թվականից հետախուզվում էր Ֆրանսիայի քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով (չարագործների խմբավորման համար հանցագործություն նախապատրաստելը, կազմակերպված խմբավորման կողմից գողացված իրերը թաքցնելը, փողերի լվացում):

Armenia to extradite ‘thief-in-law’ to France
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. Prosecutor General of Armenia Arthur Davtyan has approved France’s request on extraditing Merab Kalashov, a previously convicted thief-in-law currently under arrest in Armenia, for criminal proceedings, the general prosecution told ARMENPRESS in response of an inquiry.
Taking into consideration that Merab Kalashov is wanted by French law enforcement agencies and that a motion on transfer from French authorized bodies is present, the prosecutor has filed a motion to court requesting to place Kalashov under arrest pending extradition. The court has approved the motion. He has been placed under a two-months detention. The prosecutor general of Armenia has made a decision on allowing the extradition of Kalashov to French authorized bodies for criminal proceedings,” the general prosecution said.
The 43-year-old stateless ‘thief-in-law’ wanted by France was arrested in Yerevan on November 6 by officers of the general department of criminal intelligence of Armenian police.
Merab Kalashov is wanted by French law enforcement agencies since 2015 for conspiracy to commit a crime, money laundering and organized crime activities. The man does not have citizenship of any country.