ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի ստորին պալատում հանրապետականների առաջնորդ կդառնա Քեւին Մակքարթին. WSJ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քեւին Մակքարթին (կոնգրեսական Կալիֆոռնիայի նահանգից), ամենայն հավանականությամբ, կընտրվի Հանրապետական կուսակցության խմբակցության առաջնորդ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի ստորին պալատում: Նոյեմբերի 13-ին այս մասին իր կայքում հաղորդել Է The Wall Street Journal (WSL) թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թերթը շարադրել Է կոնգրեսականների հետ զրույցների արդյունքները Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում հանրապետական փոքրամասնության առաջնորդի համար նոյեմբերի 14-ին կայանալիք գաղտնի քվեարկության նախօրյակին: Ամեն ինչ վկայում Է, որ Մակքարթին բավարար պաշտպանություն կստանա այդ պաշտոնն զբաղեցնելու համար: Մակքարթին նախքան ԱՄՆ-ում կայացած միջանկյալ ընտրությունները գլխավորել Է հանրապետականների մեծամասնությունը Ներկայացուցիչների պալատում: Փոքրամասնության առաջնորդի երկրորդ թեկնածուն Ջիմ Ջորդանն Է (հանրապետական Օհայոյի նահանգից): Ձայների մեծամասնություն հավաքելու նրա շանսերը մեծ չեն, գրել Է հրատարակությունը:
Ինչպես նոյեմբերի 12-ին հայտնել Է CNN հեռուստաընկերությունը, ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի՝ նոյեմբերի 6-ին կայացած ընտրությունների արդյունքները դեռեւս ամփոփված չեն 10 ընտրատարածքներում: Առանց այդ տարածքների հաշվարկի, դեմոկրատները Կոնգրեսի ստորին պալատում ստանում են 225, իսկ հանրապետականները՝ 205 տեղ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

WSJ: лидером республиканцев в нижней палате Конгресса США станет Кевин Маккарти
Кевин Маккарти (конгрессмен от штата Калифорнияот) будет, скорее всего, избран лидером фракции Республиканской партии в нижней палате Конгресса США. Как передает Арменпресс, об этом сообщила во вторник на своем сайте газета The Wall Street Journal.
Она изложила итоги бесед с конгрессменами накануне предстоящего в среду тайного голосования за лидера республиканского меньшинства в Палате представителей Конгресса. Все указывает на то, что Маккарти получит достаточную поддержку, чтобы занять эту должность. Маккарти до промежуточных выборов в США возглавлял республиканское большинство в Палате представителей.
Вторым кандидатом в лидеры меньшинства является Джим Джордан (республиканец от штата Огайо). Его шансы набрать большинство голосов невысоки, пишет издание.
Как сообщала в понедельник телекомпания CNN, бюллетени на состоявшихся 6 ноября выборах в Палату представителей Конгресса США не подсчитаны по 10 избирательным округам. Без учета этих округов демократы получают в нижней палате Конгресса 225 мест, а республиканцы - 205.