Չեխիայի նախագահը չի բացառել նոր համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանն ավելի խոշոր տնտեսական ճգնաժամ Է կանխատեսում, քան այն ճգնաժամը, որը միջազգային հանրակցությունն ընդգրկեց 2008 թվականին: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նա հայտարարել Է Barrandov հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
«Մեզ տնտեսական ճգնաժամ Է սպառնում, հնարավոր Է, ավելի խոշոր, քան բռնկվել Էր 2008 թվականին,- նշել Է նախագահը:- Բայց դա տեղի կունենա ոչ այն պատճառով, թե ինչ-որ տնտեսական ցիկլ գոյություն ունի: Դա (ոչ մասնագետներին ճգնաժամի պատճառները բացատրելու) հարմար ֆիկցիա Է: Իրականում ճգնաժամ Է առաջացնում ոչ որակյալ (կառավարչական) որոշումը»:
Նման որոշում կարող Է լինել, նախագահի կարծիքով՝ ազգային կառավարությունների կողմից հովանավորության քաղաքականության իրականացումը սեփական արտադրողների նկատմամբ: «Հովանավորությունը տխմարություն Է: Այն վնաս Է հասցնում բոլոր երկրներին»,- ասել Է Զեմանը:
Որպես օրինակ նախագահը, որը չեխ առաջատար տնտեսագետներից մեկն Է, բերել Է չինական պողպատի համար ԱՄՆ-ի մաքսերի աճի հնարավորությունը: ԱՄՆ-ի բյուջեն որոշակի շահույթ կստանա, բայց այդ երկրի ավտոմոբիլաշինությանն անհամեմատելի վնաս կհասցվի, ասել նա: «Ես (հանդես եմ գալիս) ցանկացած մաքսային արգելքների վերացման օգտին: Եթե դա տեղի չունենա, ապա կարելի Է սպասել, որ չին-ամերիկյան առեւտրական պատերազմն սպառնալիք կստեղծի ամբողջ աշխարհի համար»,- նախազգուշացրել Է Զեմանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Президент Чехии не исключил возможность нового мирового экономического кризиса
Президент Чехии Милош Земан прогнозирует возможность более крупного экономического кризиса, чем тот, который охватил международное сообщество в 2008 году. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом он заявил в четверг вечером в интервью телеканалу Barrandov.
"Нам грозит экономический кризис, возможно, еще более крупный, чем разразившийся в 2008 году, - отметил президент. - Но это произойдет не потому, что существует какой-то экономический цикл. Это удобная [для разъяснения неспециалистам причин кризиса] фикция. В действительности кризис вызывает некачественное [управленческое] решение".
Таким решением может быть, по мнению президента, реализация национальными правительствами политики протекционизма по отношению к собственным производителям. "Протекционизм - это глупость. Он наносит ущерб всем странам", - сказал Земан.
В качестве примера президент, являющийся одним из ведущих чешских экономистов, привел возможность роста пошлин США на китайскую сталь. Бюджет США получит определенную прибыль, но автомобилестроению этой страны будет нанесен несравнимо больший урон.
"Я [выступаю] за устранение любых таможенных барьеров. Если этого не произойдет, то можно ждать, что китайско-американская торговая война создаст угрозу для всего мира", - предупредил Земан.