Ինդոնեզիայում Lion Air-ի ինքնաթիռը թեւով հարվածել Է լապտերասյունին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինդոնեզիայում Lion Air բյուջետային ավիաընկերության ինքնաթիռը, որում եղել Է 145 ուղեւոր, թեւով լապտերասյանն Է հարվածել Սումատրա կղզու օդանավակայանում, չվերթի թռիչքը չեղարկվել Է:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Jakarta Post թերթը: Միջադեպը տեղի Է ունեցել նոյեմբերի 7-ի երեկոյան: Boeing 737-900 ER ինքնաթիռը պետք Է մեկներ Տանգերանգի «Սուկառնո Հաթա» օդանավակայան: Հրատարակության տվյալներով՝ միջադեպի հետեւանքով օդանավում եղած մարդկանցից ոչ ոք չի տուժել: Ինչպես հայտնել Է Ինդոնեզիայի տրանսպորտի նախարարության ներկայացուցիչը, միջադեպի պատճառով ինքնաթիռի օդաչուները հետաքննության ընթացքում հեռացված են աշխատանքից:
Lion Air ավիաընկերության ներկայացուցիչը պատահածը կապել Է գետնի վրա աշխատող անձնակազմից օդաչուների ստացած ոչ ճիշտ ցուցումների հետ: Ավելի վաղ Lion Air ինդոնեզական ավիաընկերության եւս մեկ ինքնաթիռ, որը հոկտեմբերի 29-ի առավոտյան մեկնել Էր Ջակարտայից, թռիչքից 13 րոպե անց ծովն Էր ընկել Արեւմտյան Ճավայի ափամերձ շրջանում: Աղետի պատճառներն առայժմ պարզված չեն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Индонезии самолет Lion Air врезался крылом в столб
Самолет индонезийской бюджетной авиакомпании Lion Air со 145 пассажирами на борту врезался крылом в фонарный столб в аэропорту на острове Суматра, вылет рейса был отменен, как передает Арменпресс, об этом сообщает газета Jakarta Post.
Инцидент произошел в среду вечером. Самолет Boeing 737-900 ER должен был вылететь в аэропорт Сукарно-Хатта в Тангеранге. По данным издания, в результате инцидента никто из людей на борту воздушного судна не пострадал.
Как сообщил представитель министерства транспорта Индонезии, из-за инцидента пилоты самолета были отстранены от работы на время расследования.
Представитель авиакомпании Lion Air связал случившееся с неверными указаниями пилоту, полученными от персонала на земле. Сотрудники аэропорта были допрошены властями по поводу инцидента.
Ранее еще один самолет индонезийской авиакомпании Lion Air, вылетевший 29 октября утром из Джакарты, через 13 минут после взлета упал в море в районе побережья Западной Явы. Обломки находятся на глубине от 30 до 40 метров и разбросаны на обширной территории морского дна. Причины катастрофы пока не выяснены.