Քննարկվել են պաշտպանական ոլորտում հայ-ղազախական փոխգործակցության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարների, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների համատեղ նիստի ծրագրի շրջանակներում նոյեմբերի 8-ին Աստանայում կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանի հանդիպումը Ղազախստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավար Նուրլան Երմեկբաևի հետ:
Ինչպեձս «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել է փոխգործակցության երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ, փոխադարձ կարևորվել է համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Կողմերը նշել են պաշտպանական ոլորտում երկու պետությունների համագործակցության բարձր մակարդակը, զինված ուժերի ստորաբաժանումների համատեղ ակտիվ մասնակցությունը օպերատիվ և մարտական պատրաստության միջոցառումներին ինչպես ՀԱՊԿ, ԱՊՀ ձևաչափերով, այնպես էլ Միջազգային բանակային խաղերի շրջանակներում:
Պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել շփումները ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության բնագավառում:

Armenian-Kazakh mutual cooperation in defense field discussed in Astana
YEREVAN, NOVEMBER 8, ARMENPRESS. Acting defense minister of Armenia Davit Tonoyan met with defense minister of Kazakhstan Nurlan Yermekbayev in Astana on November 8 on the sidelines of the joint session of the CSTO council of foreign, defense ministers and the secretaries of the security council, the Armenian defense ministry told Armenpress.
During the meeting wide range of issues of bilateral mutual interest were discussed. Both officials highlighted the necessity to expand the cooperation.
They also emphasized the high level of cooperation between the two countries in the field of defense, the joint active participation of the divisions of the armed forces in operative and combat preparedness operations both within the CSTO, CIS and the International Army Games.
The two officials expressed readiness to continue the contacts in military and military –technical cooperation sector.