Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհուրդը բանաձև է ընդունել Արցախի ազատագրական շարժման 30-ամյակի կապակցությամբ
Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհուրդը բանաձև է ընդունել Արցախի ազատագրական
շարժման 30-ամյակի կապակցությամբ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Լոս Անջելես քաղաքի քաղաքային խորհրդը տարածել է բանաձև Արցախի ազատագրական շարժման 30-ամյակի կապակցությամբ, որն ընդունվել է  սեպտեմբերի 7-ին։
Ինչպես  «Արմենպրես»-ին նեղեկացրին ԱՀ ԱԳՆ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,  բանաձեւում, մասնավորապես, ասվում է.
«Հաշվի առնելով, որ Լոս Անջելեսը հպարտ է նշելու Արցախի ազատագրական շարժման 30-րդ տարեդարձը, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ 30 տարի առաջ, 1988 թ․ փետրվարին, բռնապետության պայմաններում Արցախի ժողովուրդն իր ձայնն է բարձրացրել հանուն ինքնորոշման, ազատագրման և ժողովրդավարության, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ Ստեփանակերտից մինչև Երևան մարդիկ համախմբվել են հանուն ազատության ու ինքնիշխանության և ընդդեմ անհանդուրժողականության ու օտար տիրապետության, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ 1991 թ․ դեկտեմբերի 10-ին անցկացված հանրաքվեի արդյունքում, որը հավանության է արժանացել ժողովրդի մեծամասնության կողմից,  Արցախի Հանրապետությունը հռչակել է իր անկախությունը, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում Արցախի Հանրապետության ժողովուրդը տոկունություն և հաստատակամություն է ցուցաբերել պատերազմի, կոտորածների, տնտեսական զրկանքների և այլ հսկայական դժվարությունների հանդեպ, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ Արցախի Հանրապետությունը հավատարիմ է մնացել իր քաղաքացիներին՝ պահպանելով անկախությունը, աշխատելով փոփոխություն և կայունություն բերել Կովկասի տարածաշրջան, անցկացնելով ազատ և արդար ընտրություններ և հանրաքվեներ, որոնք տարածաշրջանում ճանաչվել են որպես օրինակելի, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ Լոս Անջելեսի Քաղաքային խորհուրդը 2013 թ․ սեպտեմբերի 10-ին պաշտոնապես ճանաչել է Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանությունը և կոչ է արել Միացյալ Նահանգների Կառավարությանը և միջազգային հանրությանը ձեռնարկել նույն քայլը,
Արդյունքում որոշեցինք, որ տվյալ բանաձևի ընդունմամբ Լոս Անջելեսը շնորհավորում է Արցախի Հանրապետությանը և նրա քաղաքացիներին Արցախի ազատագրական շարժման 30-րդ տարեդարձի կապակցությամբ և բարձր է գնահատում այն զոհողությունները, վճռականությունը և տոկունությունը, որոնք Արցախի ժողովուրդը ցուցաբերել է ծայրահեղ դժվարությունների պայմաններում, և հայտարարում է, որ 1991 թ․ դեկտեմբերի 10-ը կլինի Արցախի օրը Լոս Անջելեսում, ինչպես նաև
Որոշեցինք, որ Լոս Անջելեսն իր լավագույն բարեմաղթանքներն է հղում Արցախի Հանրապետությանը և նրա քաղաքացիներին հանուն խաղաղության, բարգավաճման և շարունակական հաջողության և կոչ է անում միջազգային հանրությանը լիարժեք կերպով ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը որպես ազատ, անկախ և ինքնիշխան պետություն»։

Council of City of Los Angeles adopts resolution on the occasion of the 30th anniversary of the Artsakh Liberation Movement
Council of City of Los Angeles adopts resolution on the occasion of the 30th anniversary of the
Artsakh Liberation Movement
YEREVAN, NOVEMBER 7, ARMENPRESS. The Council of the City of Los Angeles, the U.S. State of California, distributed a resolution on November 5 on the occasion of the 30th anniversary of the Artsakh Liberation Movement, adopted on September 7, 2018.  As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Artsakh, the resolution runs as follows,
“WHEREAS, the City of Los Angeles is proud to recognize the 30th anniversary of the Artsakh liberation movement; and
WHEREAS, 30 years ago, in February 1988, the people of Artsakh raised their voices for self-determination, liberation and democracy in the face of tyranny; and
WHEREAS, from Stepanakert to Yerevan, they rallied for freedom and sovereignty against intolerance and foreign rule; and
WHEREAS, the Republic of Artsakh declared its independence through a referendum held on December 10,1991,which was overwhelmingly approved by the people; and
WHEREAS, through the course of the last three decades, the people of the Republic of Artsakh have shown tenacity and perseverance in the face of war, massacres, economic deprivation and other tremendous  hardships; and
WHEREAS, the Republic of Artsakh has stayed true and faithful to its citizens by remaining independent, while working to bring change and stability to the Caucasus region, and by holding free and fair elections and referendum that have been recognized as a model for the region; and
WHEREAS, through the official action of the City Council on September 10th,2013, the City of Los Angeles recognized the sovereignty of the Republic of Artsakh, and called upon the United States government and the international community to do so as well:
NOW, THEREFORE, BE IT RESOLVED, that by the adoption of this resolution, the City of Los Angeles honors  the Republic of Artsakh and its citizens on the 30th anniversary of the founding of the ARTSAKH LIBERATION MOVEMENT, and  recognizes the sacrifices, commitment and steadfastness shown by the people of the Republic of Artsakh in the face of extreme adversity, and declares December 10,1991 to be Artsakh Day in the City of Los Angeles; and
BE IT FURTHER RESOLVED, the City of Los Angeles extends its best wishes to the Republic of Artsakh and its citizens for peace, prosperity and continued success, and calls upon the international community to give  full recognition of the Republic of Artsakh as a free, independent, and sovereign state”.