Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունեց ՀՀ-ում Շվեդիայի, Ֆինլանդիայի և Դանիայի դեսպաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը նոյեմբերի 6-ին ընդունեց Հայաստանում Շվեդիայի դեսպան Ուլրիկ Տիդեստրյոմին (նստավայրը՝ Թբիլիսի), Ֆինլանդիայի դեսպան Արյա Մակկոնենին (նստավայրը՝ Հելսինկի) և Դանիայի դեսպան Ռուբեն Մադսենին (նստավայրը՝ Կիև):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին՝ նախարարի պաշտոնակատար Մնացականյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս տարածաշրջանի երկրների հետ գործընկերային հարաբերություններին՝ վերահաստատելով հայկական կողմի պատրաստակամությունը գործնական քայլեր ձեռնարկելու Շվեդիայի, Ֆինլանդիայի և Դանիայի հետ համագործակցության առկա ներուժն առավել արդյունավետ օգտագործելու ուղղությամբ՝ հատկապես Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների և ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով ընձեռված հնարավորությունների շրջանակներում:
Որպես երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում փոխգործակցության օրակարգի առաջնային ուղղություններ կողմերն առանձնացրեցին նորարարության, բարձր տեխնոլոգիաների և ստեղծագործ կրթության ոլորտները:
Անդրադառնալով Հայաստանի ներքաղաքական վերջին զարգացումներին՝ Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծեց կառավարության հանձնառությունը շարունակելու բարեփոխումների գործընթացը՝ ուղղված կոռուպցիայի դեմ պայքարին, արդարադատության համակարգի ամրապնդմանը, սոցիալ-տնտեսական ոլորտում իրավահավասարության երաշխավորմանը: ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը ներկայացրեց արտահերթ ընտրությունները միջազգային չափանիշների համապատասխան անցկացնելու նպատակով Հայաստանի իշխանությունների կողմից ձեռնարկվող քայլերը՝ այս գործընթացում կարևորելով գործընկեր երկրների աջակցությունը և համագործակցությունը:
ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը և դեսպանները մտքեր փոխանակեցին միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների, Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի և Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ վերջին զարգացումների վերաբերյալ:
Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի դիրքորոշումը և մոտեցումները՝ վերահաստատելով հայկական կողմի հանձնառությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:

Caretaker FM holds meeting with ambassadors of Sweden, Finland and Denmark
YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. Armenia’s caretaker foreign minister Zohrab Mnatsakanyan held a meeting today with Sweden’s Ambassador Ulrik Tideström (stationed in Tbilisi), Finland’s Ambassador Arja Makkonen (stationed in Helsinki) and Denmark’s Ambassador Ruben Madsen (stationed in Kiev), the foreign ministry said.
At the meeting Mnatsakanyan noted that Armenia attaches great importance to collegial relations with regional countries and reiterated the readiness of the Armenian side to take practical steps for using the existing potential of cooperation with Sweden, Finland and Denmark more productively, especially within the framework of the Armenia-EU relations and the opportunities enabled by the Armenia-EU CEPA.
As priority directions of the partnership agenda in the bilateral and multilateral formats, the sides pointed out the sectors of innovations, high technologies and creative education.
Speaking about the latest political developments in Armenia, Mnatsakanyan emphasized the government’s commitment to continue the reforms process aimed at combating corruption, strengthening the justice system and guaranteeing equality before the law in the social-economic sector.
The caretaker FM presented the Armenian government’s actions for holding the upcoming early elections of parliament in conformity with international standards, attaching importance to the assistance and cooperation of partner countries in this process.
The sides also exchanged ideas over international and regional pressing issues, the situation in Syria and the latest developments around the Iran nuclear deal.
Mnatsakanyan presented Armenia’s stance and approach in the direction of the Nagorno Karabakh conflict settlement, reiterating the Armenian side’s commitment to the exclusively peaceful settlement of the conflict within he framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.