«Իմ նպատակներից է լինելու քաղաքացիների  իրավագիտակցության  բարձրացումը». Արցախի ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների նորընտիր պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը առաջիկա ամիսներին պատրաստվում է հանդիպել պետական պաշտոնյաների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և Արցախի տարբեր շրջանների բնակիչների հետ, վեր հանել ոլորտում առկա խնդիրները, եղած դժգոհությունները և իր լիազորությունների շրջանակներում դրանց լուծումներ առաջարկել: «Արմենպրես»-ը զրուցել է ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանի հետ՝ պարզելու, թե որոնք են լինելու նորընտիր պաշտպանի առաջնային քայլերը և ծրագրերը:
-Պարոն Բեգլարյան, հոկտեմբերի 31-ին ԱՀ Ազգային Ժողովի կողմից դուք ընտրվեցիք Մարդու իրավունքների պաշտպան: Որո՞նք են լինելու ձեր առաջին քայլերը և հրատապ լուծում պահանջող ծրագրերը:
-Ես շարունակելու եմ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի բնականոն գործունեությունը:  Առաջիկա օրերին պլանավորում եմ հանդիպումներ պետական պաշտոնյաների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու ոլորտում առկա խնդիրները, եղած դժվարությունները և նաև այդ խնդիրների լուծման հնարավոր տարբերակները:
Իհարկե, համակարգում նոր չեմ, գրեթե մեկ տարի զբաղեցրել եմ ՄԻՊ աշխատակազմի դեպարտամենտի ղեկավարի պաշտոնը, բայց անհրաժեշտ եմ համարում նոր կարգավիճակով հնարավորություն ունենալ ծանոթանալու խնդիրներին, որպեսզի ինքս ինձ համար կարողանամ պլանավորել հետագա աշխատանքները: Նախատեսում եմ նաև այցելել Արցախի տարբեր շրջաններ՝ տեղերում հանդիպելու բնակչության հետ: Այցելություններ եմ ունենալու նաև փակ և կիսափակ հաստատություններ:
Երկարաժամկետ աշխատանք է անհրաժեշտ բոլոր ոլորտներում՝ և՛ մարդու իրավունքների պաշտպանի, և՛ քաղաքացիական հասարակության, և՛ իշխանությունների բոլոր ճյուղերի մասնակցությամբ: Բնականաբար, շատ կարևոր է գործադիր իշխանության հետ պատշաճ համագործակցությունը, փոխադարձ վստահությունը, և ես փորձելու եմ այդ սկզբունքների հիման վրա ՄԻՊ աշխատանքները ծավալել՝  նպատակ ունենալով արձանագրել երկարաժամկետ արդյունքներ:
Առանձին ուշադրություն եմ դարձնելու երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը: Մարդու իրավունքների պաշտպանի համար առաջնահերթություն է լինելու նաև հաշմանդամություն ունեցողների, տարեցների և մի շարք այլ սոցիալապես ավելի խոցելի խմբերի իրավունքների պաշտպանությունը:
-Իսկ զորամասեր այցելություններ լինելո՞ւ են:
-Իհարկե, զորամասեր այցելություններին ևս առաջնային նշանակություն եմ տալու, բայց նախքան հետազոտությունները դեռ պետք է  նախապատրաստենք դրանց մեթոդական հենքը, և նաև աշխատակիցները նախապատրաստվեն մեթոդական առումով` ունենան համապատասխան ուղեցույցներ, որպեսզի  հնարավորինս արդյունավետ հետազոտություններ կատարենք: Դա վերաբերում է և՛ զորամասերին, և՛ մնացած բոլոր ուղղություններին:
-Իսկ ի՞նչ քայլեր եք ձեռնարկելու միջազգային կազմակերպությունների և կառույցների հետ համագործակցության ուղղությամբ:
-Այս ուղղությամբ մեծ աշխատանք է կատարվել Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում իմ նախորդի՝ Ռուբեն Մելիքյանի կողմից: Ես շարունակելու եմ նույն կուրսը` ֆորմալ և ոչ ֆորմալ հանդիպումներ մեր միջազգային գործընկերների հետ, և փորձելու եմ ընդլայնել աշխարհագրությունը ու խորացնել այդ համագործակցության ծրագրերը տվյալ գործընկերների հետ: Այդ ուղղությամբ իմ գործունեության գլխավոր սկզբունքն ու փաստարկը լինելու է մարդու իրավունքների համընդհանրությունը՝ ներկայացնելով, որ Արցախը չպետք է զրկված լինի մարդու իրավունքների գլոբալ համակարգի մասը կազմելու հնարավորությունից իր քաղաքական կարգավիճակի պատճառով:
-Արդյոք ավելացե՞լ է քաղաքացիների դիմումների քանակը Մարդու իրավունքների պաշտպանին:
-2017 թվականին դիմումների քանակը եղել է 119, և վերջին տարիներին տարեկան մոտավոր նույնքան դիմում է ստացել ՄԻՊ աշխատակազմը: Վերջին ամիսներին դիմումների քանակի աճի որոշակի միտում կա, և, կարծում եմ, այս տարի այն հնարավոր է միջինից ավելին լինի:  Բնականաբար, իրավագիտակցության խնդիր կա, քանի որ երբեմն դիմումներ ենք ստանում, որոնք ընդհանրապես մեր լիազորությունների շրջանակում չեն, սակայն դարձյալ փորձում ենք հնարավորինս աջակցել մարդկանց` առնվազն իրավական խորհրդատվություն տալով, թե  ինչպես կարող են իրենց իրավունքները պաշտպանել: Իմ նպատակներից մեկը լինելու է քաղաքացիների իրավագիտակցության բարձրացումը և մարդու իրավունքների  պաշտպանության համապատասխան մշակույթի բարելավումը, որը լայն աշխատանքի անհրաժեշտություն ունի և՛ կրթական  և ու տեղեկատվական համակարգերի հետ գործունեության միջոցով, և՛ մի շարք այլ ուղղություններով:
-Արդյոք դիտարկո՞ւմ եք օրենսդրական նախաձեռնություններով հանդես գալու հնարավորությունը:
-Օրենքը նման հնարավորություն տալիս է, և այդ մեխանիզմը կա: Իհարկե, աշխատակազմի հնարավորությունները բավականին սահմանափակ են , բայց այնքանով, որքանով մեր հետազոտությունների, վերլուծությունների արդյունքում մենք կկարողանանք վեր հանել օրենսդրական խնդիրները, բնականաբար, փորձելու ենք մասնակցություն ունենալ մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող օրենսդրական դաշտի բարելավման գործում:

Raising citizens’ legal consciousness to be one of my goals, says new Ombudsman of Artsakh
YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. Newly-appointed Human Rights Defender of Artsakh Artak Beglaryan plans to meet with public officials, civil society representatives and residents of different regions of Artsakh in the coming months, to reveal the existing problems, complaints and propose solutions within his powers.
The Ombudsman gave an interview to ARMENPRESS, talking about his future plans and actions.
-Mr. Beglaryan, on October 31 you have been elected as Human Rights Defender by the Parliament of Artsakh. What are going to be your first actions and programs which require urgent solution?
-I will continue the normal activity of the Human Rights Defender of Artsakh. I am planning to meet with public officials, civil society representatives soon to discuss the existing problems, difficulties and also the possible options for their solution.
Of course, I am familiar with the system as I have worked as the head of the department of the Ombudsman staff for almost a year, but I consider it necessary to have an opportunity to get acquainted with the problems already with my new status so that I can plan my future actions for myself. I also plan to visit different regions of Artsakh to meet with the locals. I will also visit closed and partially closed institutions.
All fields require long-term work with the participation of both the Ombudsman, the civil society and all branches of power. Of course, a proper cooperation, mutual trust with the executive leadership are very important, and I will try to conduct the Ombudsman’s activities based on this principle with the goal to record long-term results.
I will pay a specific attention to the protection of rights of children. The protection of rights of disabled, elderly people, as well as other socially vulnerable groups will be a priority for the Human Rights Defender.
-Will there be visits to the military units?
-Of course, I will also pay a great importance to the visits to military units, but before the observations we must prepare their methodological base, and also the employees must be prepared methodologically, have respective guidelines in order to conduct effective research. This relates to both the military units and all the remaining directions.
-What actions are you going to take for cooperation with international structures and organizations?
-Former Ombudsman Ruben Melikyan has conducted a huge work in this direction. I will continue the same course, will hold formal and informal meetings with our international partners and will try to expand the geography and deepen the cooperation programs with them. The universality of human rights will be the main principle and argument of my activity in this direction, presenting that Artsakh should not be deprived of the opportunity to be part of the global system of human rights due to its political status.
-Did the number of applications of citizens addressed to the Ombudsman increase?
-The number of applications in 2017 was 119, and in the recent years the Ombudsman’s staff has received about the same quantity annually. There is a certain trend of increase in the number of applications in recent months, and I think this year it may be more from the average. Of course, there is a problem of legal consciousness, since sometimes we receive applications which are not within the frames of our powers, but we try to help the people by giving at least a legal advice on how they must protect their rights. Raising the legal consciousness of citizens and improving the respective culture of human rights are going to be among my goals.
-Do you consider the possibility of presenting legislative initiatives?
-The law provides such an opportunity, and that mechanism exists. Of course, the staff’s opportunities are quite limited, but we will try to be engaged in the process of improvement of legislative field dealing with human rights as much as we will be able to reveal the legislative problems based on our research and analysis.