Ֆրանս-հայկական զարգացման և Ստեփան Գիշյան հիմնադրամների ջանքերով Հրազդանի թիվ 11 դպրոցում բացվեց Շառլ Ազնավուրի անվան դասարանը
Ֆրանս-հայկական զարգացման և Ստեփան Գիշյան հիմնադրամների ջանքերով
Հրազդանի թիվ 11 դպրոցում բացվեց Շառլ Ազնավուրի անվան դասարանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հրազդանի թիվ 11 դպրոցում պաշտոնապես բացվեց ֆրանսերեն լեզվի խորացված ուսուցման համար նախատեսված Շառլ Ազնավուրի անվան դասարանը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ծրագիրն իրականացվել է Ֆրանս-հայկական զարգացման և Ստեփան Գիշյան բարեգործական հիմնադրամների համագործակցության արդյունքում։ Ֆրանս-հայկական զարգացման հիմնադրամը  այս տարի Ստեփան Գիշյան հիմնադրամի կողմից հայտարարված դրամաշնորհային ծրագրի հաղթող ճանաչված հինգ կազմակերպություններից մեկն է։
«Աշակերտները  այս դասարանում շաբաթվա բոլոր օրերին 2 ժամով ֆրանսերեն կսովորեն, իսկ նրանք ովքեր կցանկանան ավելի խորացնել իրեն գիտելիքները կկարողանան անվճար հիմունքներով հավելյալ պարապմունքների մասնակցել։ Փորձել ենք ֆրանսերեն լեզվի ուսուցումը  համար լավագույն պայմանները ստեղծել դասարանը հագեցած է ժամանակակից տեխնիկայով, Ֆրանսիայից նրանց համար գրականություն է բերվել։ Համոզված եմ, որ այստեղ երեխաները էլ ավելի մեծ հաճույքով են սովորելու»,-նշեց Ստեփան Գիշյան բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Աննա Գիշյանը։
«Ֆրանս-հայկական հիմնադրամը ֆրանկոֆոն տարբեր ծրագրեր է իրականացնում։ Շատ ուրախ եմ այսպիսի դասասենյակ բացելու կապակցությամբ, այն կնպաստի երեխաների ֆրանսերենի լավացմանը»,- նշեց Ֆրանս-հայկական զարգացման հիմնադրամի նախագահ Արեն Թոխատյանը:
«Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամը  2015 թվականին ստեղծվել է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԻ, ֆրանսիական Կրեդիտ Ագրիկոլի, Կրեդիտ Ագրիկոլ Ազգային Ֆեդերացիայի  և  Գիշյան ընտանիքի կողմից:

Charles Aznavour classroom inaugurated in Armenian town school through joint efforts of
YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. A classroom for French language courses named after the late French-Armenian singer Charles Aznavour has been inaugurated in the #11 public school of Hrazdan, a town 45km northeast of the capital of Yerevan.
The project has been realized as result of cooperation between the French-Armenian Development Foundation and the Stepan Gishyan Charity Foundation.
The French-Armenian Development Foundation is one of the five winners of a grant program announced by the Stepan Gishyan Charity Foundation.
“Students will learn French for two hours in all days of the week in this classroom, and those who will want to deepen their knowledge will be able to participate in additional classes, free of charge,” director of the Stepan Gishyan Charity Foundation Anna Gishyan said.
She said that they’ve brought books from France and that the classroom has modern equipment – creating the best conditions for learning the language.
The Stepan Gishyan Charity Foundation was founded in 2015 by ACBA Credit Agricole Bank, the French Credit Agricole Bank, the Credit Agricole National Federation and the Gishyan family.