Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման տեսլականը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորել առանց նախապայմանների:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովի հատուկ նիստում պատասխանելով պատգամավոր Ռուզաննա Առաքելյանի հարցին, ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Վերջերս մի շատ փորձված դիվանագետի հետ հանդիպման ժամանակ, երբ խոսք էր գնում մեր երկրի իրավիճակի մասին, և ամբողջ աշխարհում այդ մարդը համարվում է շատ փորձված դիվանագետ, ես նրան ներկայացրի ՀՀ իրավիճակը: Ասացի՝ տեսեք, մեր 4 սահմաններից 2-ը փակ են՝ Ադրբեջանի հետ սահմանը ԼՂ հակամարտության պատճառով, և Թուրքիայի հետ սահմանը, ընդ որում, նույնպես Ղարաբաղի հակամարտության պատճառով, որովհետև դա աբսուրդ է, երբ մի երկիր մյուս երկրի հետ հարաբերությունները կապում է երրորդ երկրի հետ ունեցած հարաբերություններով: Մենք ունենք 2 սահման, կարող եք մտածել, որ այդ սահմանները բաց են, բայց իրականում դրանք կիսաբաց են, որովհետև, օրինակ՝ Իրանի հետ սահմանն ամեն պահի կարող է փակվել ԱՄՆ և Իրանի միջև հարաբերությունների ու աշխարհաքաղաքական իրավիճակի պատճառով, հայ-վրացական սահմանը կարող է փակվել, օրինակ՝ վատ եղանակային պայմանների ու աշխարհաքաղաքական պայմանների պատճառով: Նրան ասացի, որ, փաստորեն, կարող ենք արձանագրել, որ ՀՀ-ն կղզի է՝ առանց ծովի: Նրան հարցրի, թե ինչպես պետք է այս պայմաններում վարվի ՀՀ-ն: Սա վերջին փաստարկն էր, որ փորձված դիվանագետին օգնեց ընդունել այն դիրքորոշումներն ու փաստարկները, որոնք բերում էինք արտաքին քաղաքական շատ կնճռոտ մի հարցի քննարկման ժամանակ: Հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված կարող եմ ասել նույնը, ինչ ասվել է միշտ, որ ՀՀ-ն պատրաստ է առանց նախապայմանների այդ հարաբերությունների կարգավորմանը: Բայց թող որևէ մեկը որևէ կերպ սա չմեկնաբանի, թե մենք այս դիրքորոշմամբ որևէ կերպ նսեմացնում ենք 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը, որովհետև Ցեղասպանության ճանաչման հարցը մեզ համար ու մեր ընկալմամբ հայ-թուրքական հարաբերությունների խնդիր չէ: Դա մեզ համար ու միջազգային անվտանգության խնդիր է, և դա մեր ներդրումն է ցեղասպանությունների կանխարգելման շարժմանն ու գործընթացին: Ըստ էության, սահմանը մեր կողմից փակ չէ, սահմանը փակ է Թուրքիայի կողմից ԼՂ հակամարտության պատճառով, և դա վատ քաղաքականություն է, որովհետև, եթե որևէ մեկը հույս ունի, որ հայ ժողովրդին հարկադրանքի և սպառնալիքի ճանապարհով կարող է մղել ԼՂ հարցի կարգավորման այս կամ այն տարբերակի, ապա նա սխալվում է»,- ասաց Փաշինյանը:

Pashinyan presents vision for normalization of relations with Turkey
YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. Armenia is ready to normalize relations with Turkey without preconditions, acting PM Nikol Pashinyan said in parliament today in response to a question from MP Ruzanna Arakelyan.
“I recently presented the situation in Armenia during a meeting with a very experienced diplomat when there was a discussion about the situation of our country, and this man is considered to be a very experienced diplomat in the world. I said, look, 2 of our 4 borders are closed – the border with Azerbaijan is closed because of the NK conflict and the border with Turkey, moreover, again because of the NK conflict, because this is absurd when one country is tying its relations with another country to the relations with a third country. We have two borders, you can think that these borders are open, but they are actually semi-open, because for example the border with Iran might get closed at any moment because of the relations between USA and Iran and the geopolitical situation, the Armenian-Georgian border might get closed, for example due to bad weather conditions and geopolitical conditions. I told him, that factually, for the record we can say that Armenia is an island without sea. I asked him how should Armenia proceed in such conditions. This was the last argument that helped the experienced diplomat to accept the stances and arguments that were brought during the discussion of a very [complicated] foreign policy issue. I can say the same about the Armenia-Turkey relations that has been always said, that Armenia is ready for normalization of relations without preconditions. But let no one anyhow interpret this that with this stance we are [devaluing] the international recognition issue of the 1915 Armenian Genocide, because the Genocide recognition issue is not a matter of Armenian-Turkish relations for us and in our perception. It is a security issue for us and a matter of international security, and it is our contribution to the genocide prevention movement and process. Basically, the border is not closed from our side, the border is closed by the Turkish side because of the NK conflict, and this is a bad policy, because if anyone has hopes that they can drive the Armenian people through coercion or threats to a given option of settlement of the NK conflict then they are mistaken,” Pashinyan said.