Մերկելը հավաստեց, որ 2021 թվականին չի հավակնելու կանցլերի պաշտոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել Է, որ 2021 թվականին իր թեկնածությունը չի առաջադրելու Բունդեսթագում եւ չի հավակնելու կանցլերի նոր ժամկետի: Բացի այդ, նա հայտնել Է, որ Քրիստոնեադեմոկրատական միության (ՔԴՄ)՝ դեկտեմբերի 7-8-ին կայանալիք համագումարում չի առաջադրվելու կուսակցության նախագահի պաշտոնում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նախ, ՔԴՄ-ի հաջորդ կուսակցական համագումարում, որը դեկտեմբերին տեղի Է ունենալու Համբուրգում, ես իմ թեկնածությունը չեմ առաջադրելու ՔԴՄ-ի նախագահի պաշտոնում: Երկրորդ՝ լիազորությունների իմ այս չորրորդ ժամկետը վերջինն Է ԳԴՀ-ի դաշնային կանցլերի կարգավիճակում»,-հոկտեմբերի 29-ին Բեռլինում ասել Է Մերկելը լրագրողներին:
«2021 թվականին Բունդեսթագի ընտրություններում ես ՔԴՄ/ՔՍՄ կուսակցական դաշինքից հանդես չեմ գա որպես կանցլերի թեկնածու եւ չեմ առաջադրվի Բունդեսթագում, ինչպես նաեւ չեմ հավակնի քաղաքական այլ պաշտոնների»,-հայտնել Է Մերկելը:
Անգելա Մերկելը 2000 թվականից ՔԴՄ-ի առաջնորդն Է, 2005 թվականին զբաղեցնում Էր Գերմանիայի կանցլերի պաշտոնը:
Գերմանացի լրագրողների տվյալներով՝ կուսակցությունում Մերկելի պաշտոնին հավակնում են միանգամից մի քանի թեկնածուներ, այդ թվում՝ առողջապահության նախարար Ենս Շպանը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Меркель подтвердила, что нынешний срок станет для нее последним на посту канцлера
Канцлер Германии Ангела Меркель заявила, что не будет в 2021 году баллотироваться в бундестаг и претендовать на новый канцлерский срок, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Кроме того, она сообщила, что на съезде Христианско-демократического союза (ХДС) 7-8 декабря не будет выдвигаться на должность председателя партии.
"Во-первых, на следующих партийном съезде ХДС, который пройдет в декабре в Гамбурге, я не буду выдвигать свою кандидатуру на должность председателя ХДС. Во-вторых, этот четвертый срок полномочий - мой последний в качестве федерального канцлера ФРГ", - сказала Меркель журналистам в Берлине в понедельник.
"На выборах в бундестаг в 2021 году я не буду выступать кандидатом в канцлеры от партийного союза ХДС/ХСС и баллотироваться в бундестаг, а также - это я хочу добавить только для протокола - претендовать на другие политические посты", - сообщила Меркель.
Она подчеркнула, что, как лидер партии, несет ответственность и за успехи, и за неудачи.
Согласно сообщениям немецких СМИ, решение последовало за неудачей партии на выборах в федеральной земле Гессен, которые прошли 28 октября - канцлер, таким образом, сделала выводы. На выборах партия показала первый результат, но сильно потеряла в поддержке.
Ангела Меркель с 2000 года является лидером партии ХДС, с 2005 года занимает пост канцлера Германии.
По данным немецких журналистов, на пост Меркель в партии претендуют сразу несколько кандидатов, в том числе глава министерства здравоохранения Йенс Шпан.