Եվրամիությունը գործարկեց քվանտային համակարգչի ստեղծման ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը գործարկել Է 1 մլրդ եվրո ծավալով քվանտային տեխնոլոգիաների զարգացման ծրագիրը եւ նպատակ Է դնում Եվրոպան առաջիկա տարիներին աշխարհի առաջատարը դարձնել այդ ոլորտում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 29-ին այդ մասին հայտնել Է Եվրահանձնաժողովը:
Նախաձեռնությունը գործարկվել Է Վիեննայում կայացած միջոցառմանը, որը կազմակերպվել Էր ԵՄ-ի խորհրդում ավստրիական նախագահության կողմից: «Ծրագիրը հաջորդ տասը տարվա ընթացքում կֆինանսավորի քվանտային տեխնոլոգիաների 5 հազարից ավելի եվրոպացի առաջատար հետազոտողների եւ կձգտի Եվրոպան դարձնել երկրորդ քվանտային հեղափոխության առաջատարը»,-ասված Է Եվրահանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ: Որպես երկարաժամկետ խնդիր Է դրված Եվրոպայում այսպես կոչված քվանտային ցանցի ձեւավորումը, որում միմյանց հետ կապված կլինեն այդ տեխնոլոգիայի վրա հիմնված համակարգիչները ու հաղորդակցական ցանցերը: Սկզբնապես պլանավորվում Է 132 մլն եվրո ընդհանուր գումարով 20 նախագիծ ֆինանսավորել «Հորիզոն-2020» ծրագրի շրջանակներում, իսկ 2021 թվականից սպասվում Է եւս 130 նախագծի ֆինանսավորում: Ընդհանուր բյուջեն կարող Է հասնել 1 մլրդ եվրոյի:
«Քվանտային տեխնոլոգիաների ֆլագման» նախաձեռնությունը» կդառնա ապագայում քվանտային տեխնոլոգիաների զարգացման գործում առաջատարության գծով Եվրոպայի ռազմավարության անկյունաքարը: Քվանտային համակարգիչները կարող են զգալիորեն մեծացնել հաշվարկների արագությունը, եւ Եվրոպային անհրաժեշտ Է միավորել իր ջանքերը առաջին ֆունկցիոնալ քվանտային համակարգիչների համար շարունակվող մրցավազքում»,-հայտարարել Է թվային տնտեսության եւ հասարակության հարցերով եվրակոմիսար Մարիա Գաբրիելը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Евросоюз запустил программу по созданию квантового компьютера
ЕС запустил программу объемом 1 миллиард евро по развитию квантовых технологий, ставит целью вывести Европу в ближайшие годы в мировые лидеры в этой сфере. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в понедельник Еврокомиссия.
Инициатива была запущена на мероприятии в Вене, организованном австрийским председательством в Совете ЕС. "Программа профинансирует более 5 тысяч ведущих европейских исследователей квантовых технологий в течение следующих десяти лет и стремится вывести Европу в авангард второй квантовой революции", — говорится в сообщении ЕК.
Долгосрочной задачей обозначено формирование в Европе так называемой квантовой сети, в которой между собой будут связаны основанные на этой технологии компьютеры и коммуникационные сети.
Первоначально планируется профинансировать 20 проектов на общую сумму 132 миллиона евро в рамках программы "Горизонт 2020", а с 2021 года ожидается финансирование еще 130 проектов. Общий бюджет может достигнуть 1 миллиарда евро.
"Инициатива "Флагман квантовых технологий" станет краеугольным камнем стратегии Европы по лидерству в развитии квантовых технологий в будущем. Квантовые компьютеры могут значительно увеличить скорость вычислений, и Европе необходимо объединить свои усилия в продолжающейся гонке за первыми функциональными квантовыми компьютерами", — заявила еврокомиссар по вопросам цифровой экономики и общества Мария Габриэль.