ԵԱՏՄ-ն և Եգիպտոսը քննարկումներ են անցկացնում համագործակցության շրջանակներն ընդլայնելու ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՏՄ-ն և Եգիպտոսը  քննարկումներ են անցկացնում համագործակցության շրջանակներն ընդլայնելու ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Եվրասիական շաբաթ» համաժողովին այս մասին ասաց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանն` ընդգծելով, որ Եգիպտոսի հարյուր միլիոնանոց շուկան կարևոր շուկա է ԵԱՏՄ-ի համար:
«Ռուսաստանի Դաշնությունը կոչ է անում ԵԱՏՄ երկրների գործարարներին մասնակցել Եգիպտոսում իրականացվող ծրագրին: Անցյալ շաբաթ ես հանդիպել եմ Եգիպտոսի նախագահի հետ: Նա նույնպես  հանդես եկավ նախաձեռնությամբ և մեր բանակցային գործընթացի շրջանակներում առաջարկեց, որ մենք բիզնես ֆորում կազմակերպենք այս տարվա դեկտեմբերին, որովհետև այն կարող է օգնել մեզ ավելի մեծ չափով կյանքի կոչել մեր շահերը բանակցային գործընթացում, նաև առաջ մղել մեր բիզնեսների շահերն»,-ասաց նա:
Տիգրան Սարգսյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի համար սկզբունքորեն կարևոր  նշանակություն ունի այն պայմանագիրը, որ ստորագրվել է Իրանի հետ: Միգուցե դա կարող է շատ մեծ խթան հանդիսանալ, որպեսզի Հայաստանը մասշտաբային դարձնի իր ծրագրերը նաև ԵԱՏՄ շրջանակներում:
«Մենք բոլոր երկրներին ուղարկել ենք տեղեկատվություն այն նախաձեռնությունների և ծրագրերի մասին, որոնք իրականացվում են Ռուսաստանի Դաշնությունում, այդ թվում՝ ներկրումների փոխարինման ծրագրի շրջանակներում` հրավիրելով բոլոր երկրներին գտնել իրենց համար հետաքրքիր նախագծեր համագործակցության առումով: Ես խնդրում եմ, որ մեր երկրները ակտիվորեն ներգրավված լինեն այս գործընթացում, որովհետև կարծում եմ, որ բիզնեսի համար շատ հետաքրքիր համագործակցության շղթաներ կան»,-հավելեց նա:

YEREVAN, OCTOBER 23, ARMENPRESS. The Eurasian Economic Union and Egypt are carrying out discussions over expanding cooperation circles, Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission Tigran Sargsyan said during the Eurasian Week Forum in Yerevan. He stressed that the Egyptian market of 100 million people is an important one for the union.
“Russia is calling on businessmen of EEU countries to participate in the program that is carried out in Egypt. Last week, I met with the President of Egypt. He too introduced an initiative and recommended as part of our negotiations framework for us to hold a business forum in December of this year, because it can help us to greater realize our interests in the negotiations process, and also advance our business interests,” he said.
Sargsyan stressed that the agreement which was signed with Iran has a principle significant importance for Armenia.
“We have notified all countries about the initiatives and programs that are being implemented in Russia, including within the framework of the imports substitution program – by inviting all countries to find projects of their interest in terms of cooperation. I am asking for our countries to be actively involved in this process, because I believe that very interesting cooperation chains for business exist,” he said.