ԵՄ-ն Ռուսաստանին եւ ԱՄՆ-ին երկխոսության կոչ Է արել ՄՓՀՀՊ-ն պահպանելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը Միջին ու փոքր հեռահարության հրթիռների շուրջ պայմանագիրը (ՄՓՀՀ-ի) համարում Է եվրոպական անվտանգության անկյունաքարը եւ գտնում Է որ ԱՄՆ-ն ու ՌԴ-ն պետք Է կառուցողական երկխոսություն վարեն դրա պահպանման եւ կատարման համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 22-ին լրագրողներին հայտարարել Է Եվրոպայի դիվանագիտական ծառայության ներկայացուցիչ Մայա Կոսյանչիչը:
«ՄՓՀՀ-ի պայմանագիրը նպաստել Է սառը պատերազմի եւ միջուկային սպառազինությունների մրցավազքի ավարտին, անվտանգության եվրոպական ճարտարապետության անկյունաքարերից մեկն Է: Այն նաեւ կարեւոր ներդրում Է միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրի գծով զինաթափման պարտավորությունների բնագավառում»,- հայտարարել Է նա ճեպազրույցում:
«Այս համատեքստում մենք կարծում ենք, որ ԱՄՆ-ը եւ Ռուսաստանը պետք Է շարունակեն կառուցողական երկխոսությունը՝ պայմանագիրը պահպանելու եւ դրա լիակատար եւ ստույգ կատարումն ապահովելու նպատակով, ինչն, անշուշտ, վճռական նշանակություն ունի եվրոպական եւ գլոբալ անվտանգության համար»,- նշել Է Կոսյանչիչը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Евросоюз призвал Россию и США к диалогу для сохранения ДРСМД
ЕС считает договор РСМД краеугольным камнем европейской безопасности, считает, что США и РФ должны вести конструктивный диалог для его сохранения и выполнения. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявила в понедельник журналистам представитель европейской дипслужбы Майя Косьянчич.
"Договор о РСМД способствовал окончанию холодной войны и гонки ядерных вооружений, является одним из краеугольных камней европейской архитектуры безопасности. Он также представляет собой важный вклад в разоруженческие обязательства по договору о нераспространении ядерного оружия", — заявила она на брифинге.
"В этом контексте мы считаем, что США и Россия должны продолжать конструктивный диалог, чтобы сохранить договор и обеспечить его полное и верифицируемое выполнение, что, конечно, имеет решающее значение для европейской и глобальной безопасности", — отметила Косьянчич.