Ալժիրի պետական ծառայողներին արգելել են նիկաբ կրել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալժիրի իշխանությունները նիկաբ կրելու արգելք են սահմանել վարչական հիմնարկությունների աշխատակցուհիների համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 19-ին հայտնել Է Associated Press գործակալությունը:
AP-ի տվյալներով՝ Ալժիրի վարչապետ Ահմեդ Ույախյան համապատասխան կարգադրություններ Է ուղարկել նախարարություններ եւ տարածաշրջանային պետական ծառայություններ, որոնցում բացատրել Է նման որոշման պատճառները:
Վարչապետը նշել Է, որ պետական կառույցների աշխատակիցները պարտավոր են «հիմնարկությունում պահպանել անվտանգության կանոններն ու պահանջները եւ հաղորդակցվելու կանոնները, ինչն իր հերթին ենթադրում Է ֆիզիկական նշաններով անձի սիստեմատիկ եւ մշտական նույնականացման հնարավորությունը»:
AP-ն ճշտում Է, որ ալժիրցի կանանց հիմնական մասը մուսուլմանական գլխածածկոցն ընտրելիս նախապատվությունը տալիս Է հիջաբին, որը կրելիս կնոջ դեմքը բաց Է մնում. եւ միայն Ալժիրի բնակչուհիների փոքր մասն Է նիկաբ կրում, որը միայն նեղ բացվածք Է ենթադրում աչքերի համար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Госслужащим в Алжире запретили носить никаб
Власти Алжира ввели запрет на ношение никаба сотрудницами административных учреждений. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в пятницу агентство Associated Press
По данным AP, премьер-министр Алжира Ахмед Уяхья направил соответствующие распоряжения в министерства и региональные госслужбы, в которых объяснил причины такого решения.
Премьер отметил, что сотрудники госструктур обязаны "в учреждении соблюдать правила и требования безопасности и правил общения, что в свою очередь предполагает возможность  систематической и постоянной идентификации личности по физическим признакам".
AP уточняет, что основная часть алжирских женщин при выборе мусульманского головного убора, отдает предпочтение хиджабу, при ношении которого лицо женщины остается открытым; и лишь малая часть жительниц Алжира носит никаб, который предполагает лишь узкую прорезь для глаз.