Կերչի քոլեջում արտակարգ պատահարի մասին գործը վերաորակավորվել Է սպանության հոդվածի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կերչի պոլիտեխնիկական քոլեջում արտակարգ պատահարի մասին քրեական գործը ՌԴ Քննչական կոմիտեն (ՔԿ) վերաորակավորել Է սպանության մասին հոդվածի: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել Է ՌԴ ՔԿ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Սվետլանա Պետրենկոն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Ելնելով հանցագործության պատկերից՝ հետաքննությունը նախնական կարգով ենթադրում Է, որ այդ երիտասարդը գնդակահարել Է քոլեջում գտնված մարդկանց, իսկ այնուհետեւ ինքնասպանություն Է գործել: Այդ կապակցությամբ քրեական գործը, որը հարուցվել Է ՌԴ ՔՕ-ի 205-րդ հոդվածով («Ահաբեկչական գործողություն»), վերաորակավորվել Է ՌԴ ՔՕ-ի 105-րդ հոդվածի 2-րդ մասի («Երկու եւ ավելի անձանց սպանություն՝ ընդհանուր վտանգավոր եղանակով»)»,-հայտնել Է նա:
Պետրենկոյի խոսքով՝ երիտասարդի անձը, որը հրաձգություն Է սարքել, օպերատիվ կերպով պարզվել Է տեսագրությամբ: «Պարզվել Է, որ նա քոլեջի չորրորդ կուրսի ուսանող 18-ամյա Վլադիսլավ Ռոսլյակովն Է: Նրա մարմինը՝ հրազենային վերքերով, հայտնաբերվել Է քոլեջի հարկաբաժիններից մեկում»,-հայտնել Է Պետրենկոն: Քննիչները պարզել են, որ ուսանողը քոլեջ Է եկել պատահարից անմիջապես առաջ եւ ձեռքին հրացան Է ունեցել: Քննիչները եւ քրեագետները արդեն ձեռնամուխ են եղել պատահարի վայրի զննմանը: «Մարմինների նախնական զննումը խոսում Է այն մասին, որ մարդիկ մահացել են հրազենային վերքերից»,-պարզաբանել Է ՀԿ-ի ներկայացուցիչը:

Дело о ЧП в колледже в Керчи переквалифицировано на статью об убийстве
Следственный комитет РФ переквалифицировал уголовное дело о ЧП в керченском политехническом колледже на статью об убийстве. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщила журналистам официальный представитель СК РФ Светлана Петренко.
"Исходя из картины преступления, следствие предварительно полагает, что этот молодой человек расстрелял находившихся в колледже людей, а затем совершил самоубийство. В связи с этим уголовное дело, возбужденное по ст. 205 УК РФ ("Террористический акт"), переквалифицировано на ч. 2 ст. 105 УК РФ ("Убийство двух и более лиц общеопасным способом")", - сообщила она.
По словам Петренко, личность молодого человека, устроившего стрельбу, была оперативно установлена по видеозаписи. "Им оказался студент четвертого курса колледжа 18-летний Владислав Росляков. Его тело с огнестрельным ранением обнаружено в одном из помещений колледжа", - сообщила Петренко. Следователи установили, что студент пришел в колледж непосредственно перед происшествием и держал в руках ружье.
Следователи и криминалисты уже приступили к осмотру места происшествия. "Первоначальный осмотр тел говорит о том, что люди скончались от огнестрельных ранений", - пояснила представитель СК.