Ուկրաինան հավաստել Է ամերիկացի օդաչուի մահը Սու-27-ի կործանման հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի Վինիցայի մարզում կործանված Սու-27ՈՒԲ-ի անձնակազմի երկրորդ անդամը եղել Է ԱՄՆ-ի Ազգային գվարդիայի զինծառայող: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել են հանրաետության ռազմաօդային ուժերում:
Կործանման մասին հայտնի Է դարձել նախօրյակին: Նախ հաղորդվել Էր, որ զոհվել են Ուկրաինայի եւ ԱՄՆ-ի օդաչուներ:
Սակայն ավելի ուշ Գլխավոր շտաբը հանել Էր ամերիկացի զինվորականի վերաբերյալ հիշատակումը: Ըստ որում ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերը հայտարարել Էին, որ իրենց զինվորականն Ուկրաինայում ինքնաթիռի վթարի «մասնակից Է դարձել»:
Կործանված Սու-27ՈՒԲ-ի հրամանատարը գնդապետ Իվան Պետրենկոն Էր, նա զբաղեցնում Էր օդուժի հրամանատարի տեղակալի պաշտոնը: Ուկրաինայում հոկտեմբերի 8-ից մինչեւ 19-ը տեղի են ունենում «Մաքուր երկինք-2018» ավիացիոն վարժանքները՝ ՆԱՏՕ-ի երկրների զինվորականների մասնակցությամբ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Украина подтвердила гибель американского пилота при крушении Су-27
Вторым членом экипажа Су-27УБ, который разбился в Винницкой области, был военнослужащий американской Нацгвардии. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявили в ВВС Украины.
О крушении стало известно накануне. Сначала сообщалось, что погибли пилоты с Украины и США. Однако позднее Генштаб удалил упоминание об американском военном.
При этом ВВС США заявили, что их военный "стал участником" аварии с самолетом на Украине.
Командиром разбившегося Су-27УБ был полковник Иван Петренко, он занимал должность заместителя командующего авиации.
На Украине с 8 по 19 октября проходят многонациональные авиационные учения "Чистое небо — 2018" с участием военных из стран НАТО.