Բուքերյան մրցանակի դափնեկիր է դարձել գրող Աննա Բեռնսը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի գրող Աննա Բեռնսը դարձել Է 2018 թվականի Բուքերյան մրցանակի (Man Booker Prize) դափնեկիր: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարվել Է հոկտեմբերի 16-ի երեկոյան Լոնդոնի քաղաքապետարանում կայացած հանդիսավոր արարողության ժամանակ:
Բեռնսը դարձել Է ծնունդով Հյուսիսային Իռլանդիայից առաջին հեղինակը, որն արժանացել Է այդ մրցանակին, որը շնորհվում Է անգլալեզու գրականության բնագավառում: Հեղինակավոր ժյուրին, որը գլխավորել Է բրիտանացի գրող եւ փիլիսոփա Քվամե Էնթոնի Ափիան, ընտրել Է Բեռնսի Milkman («Կաթնավաճառը») անվանումը կրող վեպը ֆինալիստների «համառոտ ցանկից»՝ այն համարելով «պարզապես հիանալի»:
«Մեզնից ոչ ոք երբեք նման բան չի ընթերցել»,- ասել Է Ափիան՝ ներկայացնելով հաղթողին:
Ստեղծագործությունը պատմում Է երիտասարդ աղջկա բարոյական երկընտրանքների մասին, որն ապրում Է Հյուսիսային Իռլանդիայում 1970-ական թվականների հակամարտության ժամանակ: Բացի հեղինակավոր պարգեւից, գրողը, որն այժմ ապրում Է Անգլիայի Իստ Սասեքսի կոմսությունում, ստացել Է 50 հազար ֆունտ ստեռլինգի (գրեթե 66 հազար դոլարի) չափով մրցանակը: Մրցանակն ստանալով Քոռնուոլի դքսուհի Կամիլլայի ձեռքից՝ Բեռնսը, չթաքցնելով հուզմունքը, շնորհակալություն Է հայտնել ընկերներին եւ հրատարակիչներին իրեն աջակցելու համար, ինչպես նաեւ պատշաճն Է մատուցել մրցանակի մյուս հավակնորդներին՝ նշելով նրանց գործերը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лауреатом Букеровской премии стала британская писательница Анна Бернс
Британская писательница Анна Бернс стала лауреатом Букеровской премии (Man Booker Prize) за 2018 год. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом было объявлено во вторник вечером на торжественной церемонии в лондонской ратуше.
Бернс стала первым автором родом из Северной Ирландии, который был удостоен этой премии, присуждаемой в области англоязычной литературы. Авторитетное жюри, которое возглавлял британский писатель и философ Кваме Энтони Аппиа, выбрало роман Бернс под названием Milkman ("Молочник") из "короткого списка" финалистов, назвав его "просто изумительным". "Никто из нас никогда не читал ничего подобного", - сказал Аппиа, представляя победителя.
Произведение повествует о моральных дилеммах молодой девушки, живущей во время конфликта в Северной Ирландии в 1970-х годах. Помимо престижной награды писательница, проживающая ныне в английском графстве Ист-Сассекс, стала обладательницей призовых в размере £50 тыс. (почти $66 тыс.).
Получив премию из рук герцогини Корнуольской Камиллы, Бернс, не скрывая волнения, поблагодарила своих друзей и издателей за оказываемую ей поддержку, а также воздала должное другим номинантам на премию, отметив их труды.