Սաուդյան Արաբիայի թագավորը ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի հետ քննարկել Է տարածաշրջանի իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորությունների սաուդյան գործակալությունը (SPA) չի նշել, թե Սալման բեն Աբդել Ազիզ ալ Սաուդ թագավորը ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոյի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկել Է արդյոք կորած լրագրող Ջամալ Հաշքաջիի շուրջ ստեղծված իրադրությունը: SPA-ի տվյալներով՝ միապետը Փոմպեոյի հետ քննարկել Է պատմական հարաբերությունները Միացյալ Նահանգների եւ Սաուդյան Արաբիայի միջեւ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հայտնել Է սաուդյան պաշտոնական գործակալությունը, հանդիպումը տեղի Է ունեցել Էր Ռիադի Յամամա թագավորական նստավայրում: Բացի այդ, կողմերն արծարծել են Մերձավոր Արեւելքում ստեղծված իրադրությունը եւ համատեղ ջանքերը տարածաշրջանային մարտահրավերներին դիմակայելու համար: ԱՄՆ-ի պետքարտուղարը նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանձնարարությամբ հոկտեմբերի 16-ին ժամանել Է Էր Ռիադ՝ թագավորության ղեկավարության հետ քննարկելու Հաշքաջիի գործը: Փոմպեոն Սաուդյան Արաբիայից կուղեւորվի Թուրքիա:
Լրագրող Ջամալ Հաշքաջին, որը հայտնի Է թագավորության քաղաքականության նկատմամբ իր քննադատական հայացքներով, հոկտեմբերի 2-ին Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր հյուպատոսություն Էր մեկնել փաստաթղթեր ձեւակերպելու համար եւ այդ ժամանակվանից կապի մեջ չի եղել: Հոկտեմբերի 6-ին Reuters գործակալությունը հայտնել Է, որ թուրքական ոստիկանությունը դիտարկում Է դիվանագիտական ներկայացուցչության շենքում լրագրողի սպանության վարկածը: Մինչդեռ ԱՄՆ-ում Սաուդյան Արաբիայի դեսպանը՝ արքայազն Հալեդ բեն Սալման բեն Աբդել Ազիզ ալ Սաուդը, հերքել Է Հաշքաջիի սպանության վերաբերյալ տեղեկատվությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Король Саудовской Аравии обсудил с госсекретарем США обстановку в регионе
Саудовское агентство печати (SPA) не указало, обсуждалась ли в ходе встречи короля Сальмана бен Абдель Азиза Аль Сауда с госсекретарем США Майклом Помпео ситуация вокруг пропавшего журналиста Джамаля Хашкаджи. По данным SPA, монарх обсудил с Помпео исторические отношения между Соединенными Штатами и Саудовской Аравией, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщило официальное саудовское агентство, встреча прошла в королевской резиденции Ямама в Эр-Рияде. Кроме того, стороны затронули сложившуюся обстановку на Ближнем Востоке и совместные усилия для противодействию региональным вызовам.
Госсекретарь США по поручению президента Дональда Трампа прибыл во вторник в Эр-Рияд чтобы обсудить с руководством королевства дело Хашкаджи. Из Саудовской Аравии Помпео направится в Турцию.
Журналист Джамаль Хашкаджи, известный своими критическими взглядами на политику королевства, отправился 2 октября в генконсульство Саудовской Аравии в Стамбуле для оформления документов и с тех пор не выходит на связь. 6 октября агентство Reuters сообщило, что турецкая полиция рассматривает версию убийства журналиста в здании диппредставительства. При этом посол Саудовской Аравии в США принц Халед бен Сальман бен Абдель Азиз Аль Сауд опроверг информацию об убийстве Хашкаджи.