Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աշխատել Հայաստանի հետ. ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի տեղակալ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պատրաստ է Հայաստանին աջակցութուն ցուցաբերել ամենտարբեր ոլորտներում`կրթություն, մշակույթ, տնտեսություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 16-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի տեղակալ Ջորջ Քենթը:
Նրա խոսքով` Հայաստանում առաջիկա խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններից հետո հաջորդ տարվա ընթացքում կայանալիք միջկառավարական խմբի հանդիպման ընթացքում  նորովի կդիտարկվի հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հետագա ընթացքը:
«Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աշխատել Հայաստանի հետ: Մենք պատրաստ ենք նաև շարունակել աջակցությունը Հայաստանին կոռուպցիայի դեմ պայքարում»,-ասաց նա:
Քենթը նշեց, որ իր այցի ընթացքում հայ-ամերիկյան առևտրի պալատի հետ քննարկում է ունեցել այն հնարավորութունների մասին, որ կարող է լինել Հայաստանում: «Մենք պատրաստ ենք աշխատել Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացման , նոր աշխատատեղերի ստեղծման ուղղությամբ ևս: Հայաստանում Ամերիկյան համալսարանը կարող է պատրաստել հաջորդ սերնդի մասնագետներ»,-նշեց նա:
ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի տեղակալը կարևորեց նաև Հայաստանում Միացյալ Նահանգների կողմից արված ներդրումները հիդրոէներգետիկայի, և հատկապես՝ հանքարդյունաբերության ոլորտում:
Նա հավելեց, որ սա Հայաստան կատարած իր երկրորդ այցն է, որի ընթացքում հանդիպել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, պետական պաշտոնյաների, քաղաքացիական հասարակության և գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

US ready to work with Armenia - Deputy Assistant Secretary of State
YEREVAN, OCTOBER 16, ARMENPRESS. The United States is ready to assist Armenia in different sectors, including education, culture, economy, George Kent – US Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, told reporters in Yerevan on October 16, reports Armenpress.
He said the upcoming meeting of the inter-governmental group, which will be held during 2019, will observe the further process of the Armenian-American relations in a new way.
“The United States is ready to work with Armenia. We are also ready to continue the support to Armenia in fight against corruption”, the US official said.
He stated that during his visit he had a discussion with the Armenian-American chamber of commerce about the opportunities existing in Armenia. “We are also ready to work on the direction of diversification of Armenia’s economy, creation of new jobs. The American University of Armenia can prepare specialists of next generation”, he added.
George Kent also attached importance to the US investments in Armenia in the fields of hydropower and mining industry.
He informed that this is his second visit to Armenia during which he met with Prime Minister Nikol Pashinyan, state officials, as well as civil society and business community representatives.