EXPO-RUSSIA ARMENIA 2018 միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսին կմասնակցի տարբեր ոլորտների ավելի քան 100 ընկերություն
EXPO-RUSSIA ARMENIA 2018 միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսին
կմասնակցի տարբեր ոլորտների ավելի քան 100 ընկերություն
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Երևան EXPO» ցուցահանդեսային համալիրում  հոկտեմբերի 17- 19-ը կանցկացվեն «EXPO-RUSSIA ARMENIA 2018» միջազգային արդյունաբերական 8-րդ ցուցահանդեսը և Երևանի բիզնես-ֆորումը: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «Expo Russia-Armenia 2018» ցուցահանդեսի տնօրեն Սվետլանա Զաբելինան նշեց, որ միջոցառումներին մասնակցելու են ընկերություններ ամենատարբեր ոլորտներից: Ներկայացված կլինեն ընկերություններ մեքենաշինության, էներգետիկայի, հանքաարդյունաբերության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցության, գյուղատնտեսության, բժշկության, կրթական և այլ ոլորտներից:
«Ավանդաբար միջոցառումներին բարձր մակարդակով մասնակցություն է լինում: Մասնակցում են Հայաստանի, Ռուսաստանի գործադիր, օրենսդիր մարմինների անդամներ, դիվանագիտական հատվածի ներկայացուցիչներ: Այս տարի Ռուսաստանի պատվիրակությունը ղեկավարելու է ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարի առաջին տեղակալ Սերգեյ Ցիբը»,-ասաց Սվետլանա Զաբելինան:
Միջոցառումների շրջանակում Ռուսաստանից, Հայաստանից, Ղազախստանից և Բելառուսից իրենց ներուժը կներկայացնեն 100-ից ավելի ընկերություններ, որոնք խոշոր և փոքր բիզնեսից են: Սվետլանա Զաբելինան տեղեկացրեց, որ մասնակից ընկերությունների 50 տոկոսը նոր է: Հյուրեր են սպասվում Վրաստանից, Իրանից:
«Այս միջոցառումներն արդեն համարվում են լավ հարթակ տնտեսական, առևտրային հարաբերությունները զարգացնելու համար՝ ամրապնդելով նաև սոցիալական, մշակութային կապերը: Մասնակիցների համար մենք նախատեսել ենք 1000-ից ավելի առանձին հանդիպումներ»,-ասաց նա:
Հայաստանում Ռուսաստանի առեւտրային ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոն կարևորեց «EXPO-RUSSIA ARMENIA 2018» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսի և Երևանի բիզնես-ֆորումի անցկացումը՝ ընդգծելով, որ այն լավ հնարավորություն է բիզնես ոլորտի ներկայացուցիչների համար:
«Իհարկե, մենք հետևում ենք, թե միջոցառումների շրջանակում հետագայում քանի ընկերություններ են կապեր հաստատել, սկսել համատեղ աշխատել: Այդպիսի արդյունքներ կան, սակայն, մի փոքր տխրեցնող է, որ ընկերությունները միմյանց հետ համագործակցության աշխատանքի մասին մեզ շատ ուշ են տեղեկացնում կամ չեն տեղեկացնում: Ես հաջողություն եմ մաղթում միջոցառումների ընթացքին, կարծում եմ, որ իսկապես լավ հնարավորություն է բիզնես ոլորտի ներկայացուցիչների համար»,-ասաց Անդրեյ Բաբկոն:
«Զարուբեժ էքսպո» ընկերության միջազգային համագործակցության գծով տնօրեն Անատոլի Նիկոլաևը նշեց, որ նախատեսված է միջոցառումների բավական հագեցած օրակարգ:
«Պաշտոնական բացումից զատ, նախատեսված են ընդգրկուն բիզնես ծրագրեր, հանդիպումներ Հայաստանի տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ: «EXPO-RUSSIA ARMENIA»-ն ռուսական և արտասահմանյան ընկերությունների համար լավ հարթակ է հուսալի գործընկերներ գտնելու համար, հաստատելու ամուր կապեր և դուրս գալու նոր շուկաներ»,-ասաց նա:

EXPO-RUSSIA ARMENIA 2018 international industrial exhibition to be attended by over 100 companies from different sectors
EXPO-RUSSIA ARMENIA 2018 international industrial exhibition to be attended by over 100
companies from different sectors
YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. The 8th international industrial exhibition “EXPO-RUSSIA ARMENIA 2018” and the Yerevan Business Forum will be held in the Yerevan EXPO exhibition complex from October 17 to 19.
Director of Expo-Russia Armenia 2018 Svetlana Zabelina told a press conference in ARMENPRESS that the event will be attended by companies representing the fields of machinery, energy, mining industry, IT, telecommunication, agriculture, education and etc.
“Traditionally, there is a high-level participation during these events. Members of Armenian, Russian executive, legislative powers, representatives of the diplomatic sector are taking part in the exhibition. This year Russia’s delegation is headed by first deputy minister of industry and trade Sergey Tsyb”, she said.
More than 100 companies from Russia, Armenia, Kazakhstan and Belarus will present their potential within the frameworks of the events. Svetlana Zabelina informed that 50% of the participating companies are new ones. Guests are also expected from Georgia and Iran.
“These events are already a good platform to develop economic, commercial relations by strengthening also social, cultural ties. We have planned more than 1000 separate meetings for the participants”, she said.
Andrei Babko, Russia’s commercial representative to Armenia, attached importance to these events, stating that they are a good opportunity for business representatives. “Of course, we are following how many companies established ties later, started working jointly within the frames of these events. There are such results, but it’s a little annoying that companies inform us about their cooperation works with each other very late or do not inform. I wish good luck to the process of the events, I think it’s really a great opportunity for the business representatives”, he said.
Zarubezh Expo OJSC director for international cooperation Anatoly Nikolayev said quite full agenda of events is planned. “In addition to the official welcoming ceremony, comprehensive business programs, meetings with the representatives of Armenia’s various agencies are scheduled. Expo-Russia Armenia 2018 is a good platform for the Russian and foreign companies to find reliable partners, establish firm ties and enter new markets”, he said.