EXPO-RUSSIA ARMENIA 2018 միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսին կմասնակցի տարբեր ոլորտների ավելի քան 100 ընկերություն
EXPO-RUSSIA ARMENIA 2018 միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսին
կմասնակցի տարբեր ոլորտների ավելի քան 100 ընկերություն
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Երևան EXPO» ցուցահանդեսային համալիրում  հոկտեմբերի 17- 19-ը կանցկացվեն «EXPO-RUSSIA ARMENIA 2018» միջազգային արդյունաբերական 8-րդ ցուցահանդեսը և Երևանի բիզնես-ֆորումը: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «Expo Russia-Armenia 2018» ցուցահանդեսի տնօրեն Սվետլանա Զաբելինան նշեց, որ միջոցառումներին մասնակցելու են ընկերություններ ամենատարբեր ոլորտներից: Ներկայացված կլինեն ընկերություններ մեքենաշինության, էներգետիկայի, հանքաարդյունաբերության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցության, գյուղատնտեսության, բժշկության, կրթական և այլ ոլորտներից:
«Ավանդաբար միջոցառումներին բարձր մակարդակով մասնակցություն է լինում: Մասնակցում են Հայաստանի, Ռուսաստանի գործադիր, օրենսդիր մարմինների անդամներ, դիվանագիտական հատվածի ներկայացուցիչներ: Այս տարի Ռուսաստանի պատվիրակությունը ղեկավարելու է ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարի առաջին տեղակալ Սերգեյ Ցիբը»,-ասաց Սվետլանա Զաբելինան:
Միջոցառումների շրջանակում Ռուսաստանից, Հայաստանից, Ղազախստանից և Բելառուսից իրենց ներուժը կներկայացնեն 100-ից ավելի ընկերություններ, որոնք խոշոր և փոքր բիզնեսից են: Սվետլանա Զաբելինան տեղեկացրեց, որ մասնակից ընկերությունների 50 տոկոսը նոր է: Հյուրեր են սպասվում Վրաստանից, Իրանից:
«Այս միջոցառումներն արդեն համարվում են լավ հարթակ տնտեսական, առևտրային հարաբերությունները զարգացնելու համար՝ ամրապնդելով նաև սոցիալական, մշակութային կապերը: Մասնակիցների համար մենք նախատեսել ենք 1000-ից ավելի առանձին հանդիպումներ»,-ասաց նա:
Հայաստանում Ռուսաստանի առեւտրային ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոն կարևորեց «EXPO-RUSSIA ARMENIA 2018» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսի և Երևանի բիզնես-ֆորումի անցկացումը՝ ընդգծելով, որ այն լավ հնարավորություն է բիզնես ոլորտի ներկայացուցիչների համար:
«Իհարկե, մենք հետևում ենք, թե միջոցառումների շրջանակում հետագայում քանի ընկերություններ են կապեր հաստատել, սկսել համատեղ աշխատել: Այդպիսի արդյունքներ կան, սակայն, մի փոքր տխրեցնող է, որ ընկերությունները միմյանց հետ համագործակցության աշխատանքի մասին մեզ շատ ուշ են տեղեկացնում կամ չեն տեղեկացնում: Ես հաջողություն եմ մաղթում միջոցառումների ընթացքին, կարծում եմ, որ իսկապես լավ հնարավորություն է բիզնես ոլորտի ներկայացուցիչների համար»,-ասաց Անդրեյ Բաբկոն:
«Զարուբեժ էքսպո» ընկերության միջազգային համագործակցության գծով տնօրեն Անատոլի Նիկոլաևը նշեց, որ նախատեսված է միջոցառումների բավական հագեցած օրակարգ:
«Պաշտոնական բացումից զատ, նախատեսված են ընդգրկուն բիզնես ծրագրեր, հանդիպումներ Հայաստանի տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ: «EXPO-RUSSIA ARMENIA»-ն ռուսական և արտասահմանյան ընկերությունների համար լավ հարթակ է հուսալի գործընկերներ գտնելու համար, հաստատելու ամուր կապեր և դուրս գալու նոր շուկաներ»,-ասաց նա:

На промышленной выставке EXPO-RUSSIA ARMENIA 2018 примут участие более 100 компаний из различных отраслей
На промышленной выставке EXPO-RUSSIA ARMENIA 2018 примут участие более 100
компаний из различных отраслей
Российские и армянские предприниматели представят свою продукцию на восьмой международной промышленной выставке "Expo Russia — Armenia 2018" с 17 по 19 октября в Ереване. Как передает «Арменпресс», об  этом рассказала на пресс-конференции в Ереване директор выставки Светлана Забелина.
По ее словам, свои достижения продемонстрируют более 100 компаний из России, Армении, Казахстана и Беларуси, в числе которых крупные корпорации и малые компании. На выставке будут представители производственных предприятий, научных и учебных организаций из таких сфер, как энергетика, машиностроение, металлургия, автомобильная промышленность, горнодобывающая промышленность, строительство, транспорт, телекоммуникации, сельское хозяйство, медицина и фармацевтика, образование.
«Традиционно, на этих мероприятиях наблюдается участие на высоком уровне. Принимают участие представители исполнительной и законодательной властей, дипломаты. В этом году российскую делегацию возглавит первый замминистра промышленности и торговли РФ Сергей Цыб»,- сказала  директор выставки Светлана Забелина.
В рамках выставки также состоятся круглые столы непосредственно в министерствах Армении по энергетике и природным ресурсам, транспорту и связи, сельскому хозяйству, градостроительству, здравоохранению, науке и образованию с участием руководителей ведомств и основных подразделений.
Ожидаются гости из Грузии и Ирана. На выставке будут представлены компании в сфере энергетики, машиностроения, металлургии, сельского хозяйства, медицины и фармацевтики, образования.
Торгпред РФ в Армении Андрей Бабко отметил, что проведение международной промышленной выставки "Expo Russia-Armenia 2018" – хорошая возможность для представителей бизнеса.
В свою очередь директор по развитию международного сотрудничества компании "Зарубеж-ЭКСПО" Анатолий Николаев считает, что армянские и российские компании заинтересованы в сотрудничестве, и выставка – хорошая площадка для его налаживания.