Գործարկվել Է Իսրայելի եւ Սիրիայի սահմանի «Կունեյտրա» անցակետը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մի քանի տարվա ընդմիջումից հետո բացվել Է Իսրայելի եւ Սիրիայի սահմանի հատման միակ պաշտոնական կետը՝ «Կունեյտրա»-ն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՌԻԱ Նովոստիի թղթակիցը:
Անցակետի սիրիական կողմում տեղի Է ունեցել դրա բացման հանդիսավոր արարողություն: Միջոցառմանը մասնակցել են պաշտոնական անձինք, ռուս եւ սիրիացի զինվորականներ, ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի բժիշկներ, որոնք բուժօգնություն ցուցաբերելու կետ են կազմակերպել այստեղ:
Սիրիական կողմում բարձրացվել Է Սիրիայի դրոշը: Արարողությունն ավարտվել Է չեզոք գոտիով դեպի Իսրայել ՄԱԿ-ի ավտոմեքենաների անցումով:
Հսկիչ անցակետի բացման համար պայմաններ հայտնվեցին Սիրիայի հարավային շրջանների նկատմամբ կառավարական զորքերի վերահսկողության վերականգնումից եւ Իսրայելի հետ բաժանարար գիծ ՄԱԿ-ի խաղաղապահների վերադառնալուց հետո:
Ավելի վաղ անցակետն սպասարկում Էր հիմնականում դրուզներին, որոնց համայնքը արաբա-իսրայելական պատերազմներից հետո հայտնվել Էր սահմանի տարբեր կողմերում: Իսրայելցի զինվորականները ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են, որ սահմանային անցումը բացել են չորս տարվա ընդմիջումից հետո: «Կարելի Է արդեն ասել, որ անցումը բացված Է, բայց առայժմ միայն ՄԱԿ-ի ներկայացուցչիների համար»,- նշել Է բանակի մամուլի ծառայության աշխատակիցը: Առաջին փուլում հսկիչ անցակետը կօգտագործեն միայն ՄԱԿ-ի «երկնագույն սաղավարտակիրները»:

На границе Израиля и Сирии открылся погранпереход "Кунейтра"
Единственный официальный пункт пересечения границы Израиля и Сирии "Кунейтра" открыт после перерыва в несколько лет. Как передает Арменпресс, об этом сообщает корреспондент РИА Новости.
На пропускном пункте с сирийской стороны прошла торжественная церемония его открытия. В мероприятии приняли участие официальные лица, российские и сирийские военные, представители ООН, а также медики Красного креста и Полумесяца, которые развернули здесь пункт оказания медпомощи.
На сирийской стороне был поднят флаг Сирии. Церемония завершилась проездом автомобилей ООН через нейтральную зону в сторону Израиля.
Условия для открытия КПП появились с восстановлением контроля правительственных войск над южными районами Сирии и возвращением миротворцев ООН на линию разъединения с Израилем.
Раньше пропускной пункт обслуживал в основном друзов, чья община после арабо-израильских войн оказалась по разные стороны границы.
Израильские военные сообщили РИА Новости, что открыли погранпереход после 4-летнего перерыва. "Можно уже сказать, что переход открылся, но пока только для представителей ООН", — сказал сотрудник армейской пресс-службы.