Մուն Չժե Ինը կոչ արել պաշտպանել միջուկազերծման վերաբերյալ Փհենյանի որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բոլոր շահագրգիռ կողմերը պետք Է պաշտպանեն ԿԺԴՀ-ի առաջնորդի՝ ոչ միջուկային կարգավիճակի միտված ուղեգիծը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն չժե Ինը Le Figaro թերթին տված հարցազրույցում: Այն հրապարակվել Է հարավկորեացի ղեկավարի Ֆրանսիա պաշտոնական այցի նախօրյակին, որն սկսվելու Է հոկտեմբերի 15-ի երեկոյան:
«Մեզ հարկավոր Է հավաստիացումներ տալ Կիմ Չեն Ունին առ այն, որ նա ճիշտ որոշում Է ընդունել՝ միջուկազերծման ուղեգիծ բռնելով, եւ օգնենք նրան իրականացնելու երկարաժամկետ ու հուսալի խաղաղության հասնելու ձգտումը»,- ասել Է Կորեայի Հանրապետության նախագահը:
«Այս տարի կայացած մեր երեք հանդիպումների ընթացքում ես կարողացա արձանագրել, որ նա շահագրգռված Է թերակղզու Հյուսիսում ու Հարավում բարգավաճման ու խաղաղության հասնելու հարցում: Նա ամուր կամք Է դրսեւորում՝ իր ողջ եռանդը նվիրելու իր երկրի տնտեսական զարգացմանը, այլ ոչ թե միջուկային զենքին»,- հայտարարել Է Մուն Չժե Ինը: Նրա խոսքով՝ Հյուսիսային Կորեայի ղեկավարը «վշտացած Է համաշխարհային հանրակցության կողմից շարունակվող անվստահությունից»:
«Հյուսիսային Կորեան դուրս Է եկել երկարատեւ մեկուսացումից եւ ցուցադրել ապագայով ապրելու իր մտադրությունը: Այժմ եկել Է պատշաճ կերպով պատասխանելու այդ դժվարությամբ արված ջանքերին»,- նշել Է նա: «Ես կարծում եմ, որ ԱՄՆ-ը պետք Է ձեռնարկի համապատասխան հուսալի միջոցներ, որպեսզի կատարելագործի անվտանգության երաշխիքները ԿԺԴՀ-ի համար եւ բարելավի հարաբերությունները Փհենյանի եւ Վաշինգտոնի միջեւ»,- ասել Է Հարավային Կորեայի նախագահը: Նա որպես այդ ճանապարհի ուղենիշ Է տեսնում «պատժամիջոցների թուլացումը եւ կապի բյուրոյի ստեղծումը Փհենյանի ու Վաշինգտոնի միջեւ»: Ընդսմին Մուն Չժե Ինն ասել Է, որ ԿԺԴՀ-ն «տնտեսական մեծ դժվարություններ Է կրում պատժամիջոցների կիրառման պատճառով», հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Мун Чжэ Ин призвал поддержать решение Пхеньяна о денуклеаризации
Все заинтересованные стороны должны поддержать курс лидера КНДР Ким Чен Ына на безъядерный статус его страны. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом президент Южной Кореи Мун Чжэ Ин заявил газете Le Figaro. Интервью было предоставлено накануне официального визита южнокорейского лидера во Францию, который начнется вечером в понедельник.
"Нам следует дать заверения Ким Чен Ыну в том, что он принял верное решение, взяв курс на денуклеаризацию, и помочь ему реализовать стремление к долговременному и надежному миру", - заявил южнокорейский президент. При этом он отметил "искренность, простоту, спокойствие и вежливость" Ким Чен Ына.
"В ходе трех наших встреч в этом году я мог констатировать, что он заинтересован в достижении процветания и мира на Юге и Севере полуострова. Он проявляет твердую волю посвятить всю свою энергию развитию экономики своей страны, а не ядерному вооружению", - заметил Мун Чжэ Ин.
По словам южнокорейского лидера, глава КНДР "огорчен сохраняющимся недоверием мирового сообщества". "Северная Корея вышла из долгой изоляции и продемонстрировала свое намерение устремиться в будущее. Теперь настало время должным образом ответить на эти трудно давшиеся усилия", - считает Мун Чжэ Ин.
"Я считаю, что США надлежит принять соответствующие надежные меры, чтобы усовершенствовать гарантии безопасности для КНДР и улучшить отношения между Пхеньяном и Вашингтоном", - сказал южнокорейский президент. В качестве вех на этом пути он видит "облегчение санкций и создание бюро связи между Пхеньяном и Вашингтоном". При этом Мун Чжэ Ин указал, что КНДР "сталкивается с большими экономическими трудностями в связи с осуществлением санкций".