Ռուսաստանը 10 տարվա ընթացքում 44 մլրդ ռուբլի ֆինօգություն է հատկացրել Աբխազիային
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ի կողմից Աբխազիային հատկացված օգնության ծավալը 10 տարվա ընթացքում կազմել Է 44 մլրդ ռուբլի: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին, հայտնել Է Հյուսիսային Կովկասի հարցերով ՌԴ փոխնախարար Իգոր Կոշինը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Աբխազիային հատկացված ֆինանսական օգնության ընդհանուր ծավալը, որը ՌԴ-ից բյուջեից ստացվել Է վերջին տասը տարվա ընթացքում… հավասար Է 44 մլրդ ռուբլու»,-ասել Է Կոշինը՝ ելույթ ունենալով Սուխումում ընթացող աբխազա-ռուսական իններորդ գործարար համաժողովում:
Ընդ որում՝ Աբխազիային անհատույց օգնության ծավալն աճում Է, նշել Է նա: «2016 թվականին այն կազմել Է 5,8 մլրդ ռուբլի, 2017-ին՝ 6,9 մլրդ ռուբլի, 2018-ին Աբխազիայի համար Ռուսաստանի բյուջեից նախատեսված Է մոտավորապես 8,6 մլրդ ռուբլի»,-պարզաբանել Է Հյուսիսային Կովկասի հարցերով ՌԴ փոխնախարարը:

Россия за 10 лет выделила Абхазии 44 миллиарда рублей, сообщил замминистра
Объем помощи Абхазии со стороны РФ за 10 лет составил 44 миллиарда рублей. Как передает Арменпресс, об этом сообщил замминистра РФ по делам Северного Кавказа Игорь Кошин.
"Общий объем финансовой помощи Абхазии, поступившей из бюджета РФ за последние 10 лет… равен 44 миллиардам рублей", — сказал Кошин, выступая на Девятом абхазо-российском деловом форуме в Сухуме.
При этом объем безвозмездной помощи Абхазии нарастает, отметил он. "В 2016 году составил 5,8 миллиарда рублей, в 2017 году — 6,9 миллиарда рублей, в 2018 году для Абхазии в российском бюджете предусмотрено порядка 8,6 миллиарда рублей", — пояснил замминистра РФ по делам Северного Кавказа.