Ճապոնիայի եւ ԱՄՆ-ի ընկերությունները թռչող անվարորդ բեռնատար են մշակում. Nikkei
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնական Yamato Holdings տրանսպորտային խոշոր ընկերությունն ամերիկյան Bell Helicopter կորպորացիայի հետ պայմանավորվել Է թռչող անվարորդ բեռնատարի համատեղ մշակման շուրջ: Ինչպես հոկտեմբերի 12-ին հայտնել Է Ճապոնիայի Nikkei առաջատար գործարար թերթը, մեքենան պետք Է տեղավորի մինչեւ 450 կիլոգրամ բեռ եւ օդում շարժվի 160 կմ/ժ արագությամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Պլանների համաձայն, թռչող բեռնատարները գնորդների համար հասանելի կլինեն 2020-ական թվականների կեսերին: Դրանց մշակումը կապված Է առաջին հերթին Ճապոնիայում տրանսպորտի ոլորտում բանվորական ձեռքերի աճող անբավարարության հետ:
Թերթը նշում Է, որ 2019 թվականի օգոստոսին կանցկացվեն այդ մեքենայի՝ մեկուկես մետր երկարությամբ փոքրացված նախատիպի առաջին փորձարարական թռիչքները: Այն կփոխադրի 30 կիլոգրամ բեռ: Թռչող բեռնատարը նախագծում են կոնվերտոպլանի սկզբունքով. այն ուղղահայաց թռիչքներ եւ վայրԷջքներ կկատարի ինչպես ուղղաթիռը, իսկ այնուհետեւ հորիզոնական կշարժվի ինչպես ինքնաթիռը: Նման մանյովրները նրան թույլ կտան կատարել չորս պտուտակները, որոնք փոխում են իրենց դիրքը:
Bell Helicopter-ը, ինչպես հաղորդվում Է, կստանձնի այս նախագծի ավիացիոն մասը, իսկ Yamato Holdings-ը կմշակի այն ավտոմատ խցիկը, որն առանց մարդու մասնակցության կընդունի բեռները, դրանք կտեղավորի ավտոմեքենաներում, երկաթուղային վագոններում կամ պահեստաշենքերում: Ներկայում Ճապոնիայի առանձին կառավարական գերատեսչություններ արդեն ստեղծել են փորձագետների խորհուրդ, որոնք կոչված են մշակելու նմանօրինակ սարքերի օգտագործումը կարգավորող օրենսդրություն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: компании Японии и США начали разработку летающего беспилотного грузовика
Крупная японская транспортная компания Yamato Holdings договорилась с американской корпорацией Bell Helicopter о совместной разработке беспилотного летающего грузовика. Как сообщает в пятницу ведущая деловая газета Японии Nikkei, машина должна брать на борт до 450 кг груза и передвигаться в воздухе со скоростью 160 км/ч.
Покупателям летающие грузовики, согласно планам, станут доступны в середине 2020-х годов. Их разработка связана в первую очередь с нарастающей в Японии нехваткой рабочих рук в транспортной сфере, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В августе 2019 года, сообщает газета, будут проведены первые испытательные полеты уменьшенного прототипа такой машины длиной полтора метра. Она будет брать на борт 30 кг груза.
Летающий грузовик конструируют по принципу конвертоплана - он будет совершать вертикальные взлеты и посадки, как вертолет, а затем передвигаться горизонтально, как самолет. Такие маневры ему позволят совершать четыре винта, меняющие свое положение.
Bell Helicopter, как сообщается, возьмет на себя авиационную часть этого проекта, а Yamato Holdings разработает автоматическую камеру, которая будет без участия человека принимать грузы, перемещать их в автомобили, железнодорожные вагоны или складские помещения. В настоящее время несколько японских правительственных ведомств уже создали совет экспертов, призванных разработать законодательство, регулирующее использование подобных аппаратов.