Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 12-ին արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է  Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի նախագահ Մուսա Ֆակի Մահամատի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Հայաստանի արտգործնախարարը նշել է, որ աֆրիկյան մայրցամաքի պետությունների հետ հարաբերությունների ընդլայնումը Հայաստանի արտաքին քաղաքական կարևոր առաջնահերթություններից է, և հայկական կողմը պատրաստակամ է գործնական քայլեր ձեռնարկել առկա ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործման ուղղությամբ: Այս համատեքստում Հայաստանի ԱԳ նախարարը և Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի նախագահը կարևորել են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակրեպության հարթակը, որը լավ հնարավորություններ է ընձեռում անդամ պետություններին ներգրավվել ինչպես բազմակողմ, այնպես էլ՝ երկկողմ ձևաչափերում, հատկապես հաշվի առնելով ՖՄԿ-ում աֆրիկյան մայրցամաքի երկրների զգալի ներկայությունը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանում Հայաստանի ներկայության ընդլայնման հեռանկարների ու համագործակցության հնարավոր ուղղությունների վերաբերյալ:
Զոհրաբ Մնացականյանի և Մուսա Ֆակի Մահամատի ուշադրության կենտրոնում էին նաև ՖՄԿ 17-րդ գագաթաժողովի օրակարգային հարցերը, ինչպես նաև Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները և դրանց շրջանակներում նախատեսվող համատեղ աշխատանքները:

Зограб Мнацаканян встретился с председателем комиссии Африканского союза
12 октября министр ИД Армении Зограб Мнацаканян встретился с председателем комиссии Африканского союза Мусой  Факи Махаматом, прибывшим в  Армению для участия в работе XVII саммита Франкофонии.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и общественной дипломатии Министерства иностранных дел  РА, Мнацаканян отметил, что расширение отношений с африканскими государствами – в  числе приоритетов внешней  политики Армении. Армянская сторона готова предпринять действенные  шаги для  максимально эффективного использования существующего потенциала. В этом контексте глава МИД РА и председатель комиссии Африканского союза отметили важность площадки МОФ, которая  предоставляет хорошую возможность для  вовлечения  стран-членов в работу как в многостороннем, так и в  двустороннем форматах – особенно с учетом значительного присутствия в МОФ государств африканского материка.
Стороны обменялись мнениями относительно перспектив и возможных направлений расширения присутствия Армении в регионе.
В центре внимания Зограба Мнацаканяна и Мусы Факи Махамата были также вопросы повестки дня XVII саммита Франкофонии, а также приоритеты председательства Армении и в этом контексте – предстоящая совместная работа.