ԱՄՆ-ում ընտրություններից առաջ մարդկանց մտահոգում է տնտեսությունը, ներգաղթը եւ ահաբեկչությունը. հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսության վիճակը, ներգաղթը եւ ահաբեկչության սպառնալիքը. սրանք են այն հիմնական խնդիրները, որոնք ամերիկացիներին մտահոգում են ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի՝ նոյեմբերի 6-ին կայանալիք ընտրություններից առաջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են հարցման՝ հոկտեմբերի 11-ին հրապարակված արդյունքները, որն The Economist հանդեսը եւ YouGov (The Econimist/YouGov Poll) պորտալն անցկացրել են հոկտեմբերի 7-ից մինչեւ 9-ը: Հարցմանը մասնակցել Է 1500 մարդ:
Դրա մասնակիցների 66 տոկոսի համար առաջին տեղում տնտեսության հարցերն են: Յուրաքանչյուր երկրորդ հարցվածը (51 տոկոսը) որպես կարեւորագույն խնդիր Է նշել ահաբեկչության դեմ պայքարը, իսկ մոտավորապես կեսը՝ 49 տոկոսը, առաջնային Է համարել անօրինական ներգաղթի խնդիրը:
Հարցման մասնակիցների 35 տոկոսը կարծում Է, որ ԱՄՆ-ը ճիշտ ուղղությամբ Է ընթանում, 51 տոկոսը համաձայն չԷ դրան, իսկ 14 տոկոսը որոշակի կարծիք չի հայտնել: Ընդհանուր առմամբ հարցվածների 47 տոկոսը հայտարարել Է Կոնգրեսի առաջիկա ընտրություններում Դեմոկրատական կուսակցությանն աջակցելու մասին, իսկ 41 տոկոսը հայտարարել Է հանրապետականների օգտին քվեարկելու մտադրության մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Опрос: избирателей в США перед выборами волнуют экономика, иммиграция и терроризм
Положение дел в экономике, иммиграция и угроза терроризма - основные проблемы, волнующие американцев перед предстоящими 6 ноября выборами в Конгресс США. Как передает Арменпресс, об этом свидетельствуют опубликованные в четверг итоги опроса, проведенного журналом The Economist и порталом YouGov (The Econimist/YouGov Poll) в период с 7 по 9 октября. В опросе приняли участие 1500 человек.
Для 66% участников опроса на первом месте стоят вопросы экономики. Так считают 76% участвовавших в опросе членов Республиканской партии и 64% членов Демократической партии. Каждый второй опрошенный (51%) в качестве важнейшей назвал проблему борьбы с терроризмом, а около половины опрошенных - 49% - на первое место выдвинули проблему нелегальной иммиграции.
35% считают, что США движутся в правильном направлении, 51% - с этим не согласны, а 14% - не высказали определенного мнения. В целом 47% участников опроса заявили о поддержке Демократической партии на предстоящих выборах в Конгресс и 41% заявили о намерении голосовать за республиканцев.
На выборах 6 ноября будут переизбираться 35 из 100 сенаторов, все 435 членов Палаты представителей Конгресса США, а также 39 губернаторов штатов и территорий. Сейчас соотношение республиканцев и демократов в Палате представителей - 236 против 193, шесть мест вакантны, а для того, чтобы завоевать контроль над Палатой представителей, демократам необходимо завоевать дополнительно 25 мандатов.