ՖՄԿ գագաթնաժողովի շրջանակում ՀՀ վարչապետը հանդիպել է Մոլդովայի նախագահի, Բելգիայի վարչապետի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի հետ
ՖՄԿ գագաթնաժողովի շրջանակում ՀՀ վարչապետը հանդիպել է Մոլդովայի նախագահի,
Բելգիայի վարչապետի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն հոկտեմբերի 11-ին  հանդիպել է Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնի, Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլայի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Մոլդովայի նախագահը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ տեղի ունեցող քննարկումները կլինեն արդյունավետ և կնպաստեն կազմակերպության հետագա զարգացմանն ու անդամ պետությունների միջև փոխգործակցության ամրապնդմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր հարցեր, այդ թվում` երկկողմ տնտեսական փոխգործակցության զարգացման հեռանկարները: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Մոլդովայի հետ հարաբերությունների հետագա խորացումն ու ընդլայնումը և հավելել, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է փոխշահավետ ծրագրերի մշակմամբ ու իրականացմամբ:
Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելի հետ հանդիպման ընթացքում վարչապետ Փաշինյանը ջերմորեն ողջունել է  նրան Երևանում` շնորհակալություն հայտնելով հրավերն ընդունելու և Հայաստան այցելելու համար: Վարչապետըկրկնակի արժեքավոր է համարել Բելգիայի վարչապետի այցը հենց այս ժամանակահատվածում`հաշվի  առնելով  այս շրջանում միջազգային ասպարեզում Բելգիայի ծանրաբեռնված գործունեությունը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով`  Հայաստանում Շառլ Միշելին համարում են հայ ժողովրդի բարեկամը նրա գործունեության և վերաբերմունքի համար:
Իր հերթին, Բելգիայի վարչապետը բարձր է գնահատել ՖՄԿ 17-րդ գագաթնաժողովի կազմակերպման ուղղությամբ ՀՀ իշխանությունների կատարած աշխատանքը և գոհունակություն հայտնել քննարկումների ընթացքից: Շառլ Միշելը նշել է, որգագաթնաժողովի կազմակերպվածության բարձր մակարդակով այս օրերին Հայաստանը դարձել է ֆրանկոֆոն երկրների հավաքատեղի` իր վրա կենտրոնացնելով միջազգային հանրության ուշադրությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-բելգիական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, իրենց նախորդ հանդիպման ընթացքում քննարկված հարցերի ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին, ինչպես նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակում երկկողմ և բազմակողմ  համագործակցության  ընդլայնմանն առնչվող հարցեր:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլայի հետ հանդիպմանը ողջունել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի մասնակցությունը Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի աշխատանքներին, որը լավ հնարավորություն է ինչպես ՖՄԿ շրջանակում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, այնպես էլ երկկողմ ծրագրերն ու հետագա անելիքները քննարկելու համար:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ կայուն համագործակցության շարունակական ամրապնդումը և կազմակերպության հետևողական ուշադրությունը տարածաշրջանում մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը նախ շնորհավորել է Հայաստանի վարչապետին ՖՄԿ գագաթնաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու կապակցությամբ` նշելով, որ ուրախ է գտնվել Երևանում և մասնակցել ֆրանկոֆոն երկրներին միավորող այս կարևոր միջոցառմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Հայաստանի միջև գործակցության, Կազմակերպության  գործունեության նպատակների և ուղղությունների վերաբերյալ, անդրադարձել, մասնավորապես, գիտության,  կրթության  և մշակութային ժառանգությանպահպանման ոլորտներում համագործակցության զարգացման հեռանկարներին:

PM Pashinyan meets with President of Moldova, Prime Minister of Belgium and UNESCO Director General in the sidelines of OIF summit
PM Pashinyan meets with President of Moldova, Prime Minister of Belgium and UNESCO Director
General in the sidelines of OIF summit
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. In the sidelines of the 17th summit of Francophonie Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received President of Moldova Igor Dodon, Prime Minister of Belgium Charles Michel and Director-General of UNESCO Audrey Azoulay.
As ARMENPRESS was informed from the official website of Prime Minister of Armenia, the President of Moldova congratulated Nikol Pashinyan on organizing the Francophonie summit on a high level and expressed confidence that the discussions taking place will be productive and will foster the future development of the organization and the strengthening of partnership between the member states.
The interlocutors discussed various issues of bilateral interest, including the prospects for developing bilateral economic partnership. Nikol Pashinyan highlighted the future deepening and expansion of bilateral relations and added that the Armenian Government is interested in developing and implementing mutually beneficial projects.
During the meeting with the Belgian PM Charles Michel Pashinyan warmly welcomed him in Yerevan, thanking for accepting the invitation and visiting Armenia. According to the Armenian PM, Charles Michel is perceived in Armenia as the friend of the Armenian people for his activities and attitude towards Armenians.
The Prime Minister of Belgium highly appreciated the works done by the authorities of Armenia in the direction of the organization of the OIF summit and expressed satisfaction with the discussions.
The interlocutors discussed the future development of the Armenian-Belgian relations, the works done for the implementation of the issues discussed during their previous meeting, as well as issues referring to the expansion of bilateral and multilateral cooperation in the sidelines of the Organisation internationale de la Francophonie.
During the meeting with Director-General of UNESCO Audrey Azoulay, PM Pashinyan welcomed her participation in the works of the summit of Farncophonie, which is a good opportunity for discussing future projects and activities.
PM Pashinyan said that Armenia highlights the continuous strengthening of the cooperation with UNESCO and the consistent attention of the organization to the preservation of the cultural heritage in the region.
The Director-General of UNESCO congratulated the Armenian PM on the occasion of organizing the OIF summit at a high level, noting that she is glad to be in Yerevan and participate in this important event that consolidates the Francophone countries.
The sides exchanged views on the partnership between Armenia and UNESCO, directions and goals of the activities of the organization and referred to the prospects of developing cooperation particularly in the spheres of science, culture and preservation of cultural heritage.