Վարչապետ Փաշինյանը վստահեցրեց`  ՀՀ կառավարությունը կաջակցի  բոլոր ստեղծարար և նորարար գաղափարներին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը նեցուկ է Հայաստանում տնտեսական գործունեություն ծավալել ցանկացողներին միայն մեկ պայմանով, եթե նրանց գործունեությունը կատարելապես համապատասխան լինի օրենքին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Հայաստանում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական ֆորումի իր ելույթում այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը ներկաներին ողջունեց  հայաստանյան  հողի վրա, խորհրդանշական «Թումո» կենտրոնում, որն իր բնորոշմամբ՝ մարմնավորումն է նոր Հայաստանի:
«Ինչպես գիտեք, Հայաստանը գտնվում է մի փուլում, որտեղ մի անգամ եւս հաստատվեց իր նվիրվածությունն այնպիսի արժեքների, ինչպիսիք են ազատությունը, ժողովրդավարությունը, օրինահավասարությունը, մարդու իրավունքները՝  արժեքներ, որոնք նաեւ Ֆրանկոֆոնիայի հիմքում են, արժեքներ, որ Թավշյա հեղափոխության նշանաբանն են։ Թավշյա այդ հեղափոխությունը սոսկ քաղաքական չէր, այլեւ արժեքների հեղափոխություն էր։ Վերջին հաշվով՝ այդ հեղափոխությունն արժեք չի ունենա, եթե մենք չհասնենք նաեւ տնտեսական հեղափոխության։ Այդ իմաստով այսօր մենք գտնվում ենք մեր հեղափոխության ամենակարեւոր փուլում, եւ  պետք է ապահովենք տնտեսական հաջողությունն` հստակ կանոններով` բոլոր նրանց համար, ովքեր ուզում են եւ կարող են սկսել տնտեսական գործունեություն Հայաստանում»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց`այդ կանոնները բազմիցս են բարձրաձայնվել: Սակայն, վարչապետը, օգտվելով գործարար տիկնանց եւ պարոնների  ներկայությունից, կրկնեց, որ իրենք միայն երկու նախապայման եւ շահագրգռություն ունեն բոլոր նրանց համար, ովքեր Հայաստանում տնտեսական գործունեություն ծավալելու ցանկություն ունեն։ «Ցանկացած գործունեություն պետք է լինի կատարելապես համապատասխան օրենքին, եւ մենք կօգնենք բոլորին ստեղծել հնարավորին շատ աշխատատեղեր, եւ իհարկե, վճարել հարկեր»,- նշեց Փաշինյանն ու վստահեցրեց` ՀՀ կառավարությունը նեցուկ է  նրանց, եթե այդ երկու պայմանները հարգվեն:
Վարչապետն ընդգծեց` իր համար կարևոր էր իմանալ, որ տնտեսական ֆորումի աշխատանքների ընթացքում հիմնական  շեշտը դրվել է թվային տնտեսության վրա, քանի որ կառավարությունը նպատակն է ագրարային երկրից Հայաստանը վերածելու բարձր տեխնոլոգիաների երկրի։ «Նրանք , ովքեր ճանաչում են Հայաստանը, գիտեն որ մարդկային պատկառելի ռեսուրսներ կան այդ տնտեսական  վերափոխումն իրականացնելու համար, որին անհրաժեշտ պայմանները հավաքված են»,- շեշտեց վարչապետը Փաշինյանը:
Վարչապետն իր  գոհունակությունը հայտնեց  քննարկումների արդյունքների առիթով, որոնք  ի հայտ են բերել շատ հետաքրքիր նախաձեռնություններ։  Փաշինյանը վերահաստատեց` բոլորի ստեղծարար ու նորարար գաղափարները կգտնեն  Հայաստանի Հանրապետության աջակցությունը։
Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովի շրջանակում «Թումո»-ում մեկնարկել էր տնտեսական ֆորումը: Հոկտեմբերի 10-ի այս միջոցառումն առաջինն է  գագաթաժողովների պատմության մեջ: Այն անցկացվում է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: 2014թ.-ին Դաքարում անցկացված Ֆրանկոֆոնիայի 15-րդ գագաթաժողովի ընթացքում մասնակիցները պատրաստակամություն են հայտնել առավել խորացնել Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական ուղղությունը՝ ընդունելով Ֆրանկոֆոնիայի առաջին տնտեսական ռազմավարությունը: Ռազմավարության նպատակն է «ուժեղացնել ֆրանկոֆոն տնտեսական գոտին՝ դիմագրավելով տնտեսական, սոցիալական, էներգետիկ եւ բնապահպանական մարտահրավերների հանգեցնող խնդիրներին, ինչպես նաեւ հակազդել գլոբալ տնտեսական եւ ֆինանսական համակարգերում աճող անհամաչափություններին»:

PM Pashinyan assures Armenian Government will support all innovative and creative ideas
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. The Armenian Government will support anyone wanting to do business in Armenia with the condition that their activities will be fully in line with the law, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan announced in his speech at the economic forum in the sidelines of the Francophonie summit.
The PM welcomed the participants in Armenia, at the symbolic “Tumo” center, which, according to the PM, embodies the new Armenia.
“As you know Armenia is in a stage where once again its commitment to values such as freedom, democracy, equality before the law, human rights was reaffirmed. These values are also the basis of Francophonie and the slogan of the velvet revolution. The velvet revolution was not just a political act, but also a revolution of values. Finally, that revolution will have no value if we fail to carry out an economic revolution. In that sense, now we are in the most important stage of our revolution and we have to ensure economic success with clear rules for everyone who want and can start a business in Armenia”, Nikol Pashinyan said.
The PM noted that those rules have been announced numerous times. But the PM, taking advantage of the presence of numerous businessmen, reiterated that they have two preconditions for anyone who wants to do business in Armenia. “Any activity should be fully in line with the law and we will help everyone to create maximally many jobs and of course, pay taxes”, Pashinyan said, reassuring that the Government will support everyone who will respect the two rules.
The PM noted that he was glad to learn that the main emphasis of the works of the economic forum was on digital economy, since the goal of the Government is to transfer Armenia into a high-tech country from an agrarian one.  “Those who are familiar with Armenia know that there are enough human resources for implementing the economic transformation”, PM Pashinyan underlined, adding that any creative and innovative idea will be supported by the Government of Armenia.
Armenia is a member of the organization since 2008 and will assume the presidency over the organization during this summit.