Պրոցեսը գնում է լարվածությունը թոթափելու ճանապարհով. վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Սարգսյանի հետ քննարկել է ներքաղաքական իրավիճակին վերաբերող հարցեր
Պրոցեսը գնում է լարվածությունը թոթափելու ճանապարհով. վարչապետ
Փաշինյանը նախագահ Սարգսյանի հետ քննարկել է ներքաղաքական իրավիճակին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվութան և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, hանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակին և զարգացումներին, այդ թվում՝ խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների անցկացմանն առնչվող հարցեր:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյան. «Պայմանավորվել էինք մեր հեռախոսազրույցների, նաև Փարիզում մեր հանդիպման ժամանակ, որ պետք է հանդիպենք: Հանդիպել եմ արդեն նաև պարոն Բաբլոյանի հետ և կուզենայի քննարկենք ներքաղաքական իրավիճակը»:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան. «Իսկապես շատ կարևոր է, որ այս իրավիճակը քննարկենք նաև հանրապետության նախագահի հետ: Ըստ էության, հիմա կարող եմ ասել, որ վերջին օրերին մի քանի իրադարձություններ են տեղի ունենում, որոնք կարծես թե տանում են դեպի հանգուցալուծում: Մասնավորապես, երեկ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հետ հուշագիր ստորագրեցինք՝ դեկտեմբերին խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ, և ևս 16 պատգամավոր գրավոր հայտարարությամբ պաշտպանել են այդ նախաձեռնությունը: Կարծում եմ, որ, ըստ էության, պրոցեսը գնում է լարվածությունը թոթափելու ճանապարհով, ինչը դրական է»:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյան. «Ես նույնպես շատ ուրախ եմ, որ սկզբունքորեն, ինչպես նախկինում նշել էի, պրոցեսը տեղի ունենա երկխոսության և հանդուրժողականության մթնոլորտում: Ուրախ եմ լսել, որ վերջին 1-2 օրվա ընթացքում բանակցությունների, երկխոսության ճանապարհով որոշակի արդյունքներ են ձեռք բերվել, և որ հավանաբար հանգուցալուծումը հեռու չէ: Շատ կարևոր է, որ այդ հանգուցալուծումը տեղի ունենա»:

The process has taken the direction of de-escalation – PM Pashinyan, President Sarkissian discuss political situation in Armenia
The process has taken the direction of de-escalation – PM Pashinyan, President Sarkissian
discuss political situation in Armenia
YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan met with President of Armen Sarkissian.
As ARMENPRESS was informed from the official website of the Prime Minister of Armenia, the domestic political situation and developments in Armenia, including issues referring to the holding of early parliamentary elections were discussed.
President of Armenia Armen Sarkissian said, “We had agreed during our telephone conversations, as well as our meeting in Paris that we should meet. I have already met with Mr. Babloyan and I would like to discuss the domestic political situation with you”.
PM Pashinyan said, “It’s really very important that we discuss this issue also with the President of the Republic. In fact, I can say now that in the recent days a number of developments take place, which seem to lead to a solution. Particularly, we signed a memorandum with the President of the Prosperous Armenia Party Gagik Tsarukyan on holding early parliamentary elections in December and another 16 MPs have supported that idea in a written form.  I think that the process has taken the direction of de-escalation, which is positive”.
President Armen Sarkissian said, “I am also very happy that the process goes on in the atmosphere of dialogue and tolerance. I am happy to hear that during the last 1-2 days some results have been achieved through negotiations and dialogue and that probably the solution is not far away. It’s very important that the problem is really solved”.